Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
20 °C
AAA

Tak to już dzisiaj! Koniec z obowiązkowymi maseczkami!

Wiadomości
28 marca 2022 roku - tę datę możemy uznać za symboliczny koniec epidemii COVID-19 w Polsce. Pomimo że wirusa nadal jest wśród nas, polski rząd uznał, iż sytuacja jest pod kontrolą. Od poniedziałku zniesiony został obowiązek zakrywania ust i nosa, oprócz jednego istotnego wyjątku.

 

Od 28 marca wprowadzamy dwa rozwiązania. Pierwsze to zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Ale to zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych”

poinformował w czwartek Adam Niedzielski, Minister Zdrowia. 

Minister dodał. że maseczki powinny być używane w sytuacjach, które sami identyfikujemy jako związane ze zwiększonym ryzykiem zakażenia - chodzi np. o duże skupiska ludzi. 

Poinformował również, że poza szczególnymi przypadkami Państwowa Inspekcja Sanitarna nie będzie dłużej kierowała pacjentów z potwierdzonym COVID-19 na izolację.

Druga decyzja to zniesienie izolacji domowej oraz kwarantanny domowej dla współdomowników oraz wszystkich kwarantann związanych z wjazdem do Polski.”

dodał adam niedzielski.  

Ministerstwo podkreśliło, że pacjenci zidentyfikowani jako pozytywni, będą musieli sami się izolować w domu.

Z kolei testy na COVID-19 będą od 1 kwietnia wykonywane tylko i wyłącznie na zlecenie lekarza.

Od 1 kwietnia będziemy zmieniali politykę testowania. Testy będą dostępne na zlecenie lekarskie, ale oczywiście w ramach tego zlecenia lekarskiego będą bezpłatne”

wskazał minister zdrowia. 

Należy jednak pamiętać, że warto zachować swoje maseczki lub kupić nowe. Oprócz placówek medycznych, zakrywanie ust i nosa może być nadal wymagane przez organizatorów wydarzeń masowych: koncerty, mecze itp.