Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

Tak będą wyglądać osiedla przyszłości?

To inwestycja na miarę XXI wieku. W Bytomiu powstaje osiedle hybrydowe. Będzie wykonane z energooszczędnych i ekologicznych materiałów, wykorzystujące energię elektryczną z fotowoltaiki, a ogrzewanie oraz ciepła woda będą pochodzić z własnej produkcji.

Takie osiedle powstaje w Bytomiu-Łagiewnikach przy ul. Adamka. To jednak nie wszystkie jego ekologiczne zalety.

Budowa osiedli hybrydowych to nowoczesna inwestycja na miarę XXI wieku. Wykorzystując ekologiczne i energooszczędne materiały budujemy osiedle, które ma zapewnić nie tylko komfort mieszkających w nich lokatorów, ale przede wszystkim zredukować maksymalnie rachunki za jego eksploatację

mówi Rafał Szczerba z firmy Infopolgaz z Bytomia

Inwestycja jest prowadzona od listopada 2019 roku. Osiedle hybrydowe będzie składać się z czterech budynków czterokondygnacyjnych, w których łącznie powstanie 28 mieszkań. Na każdej z kondygnacji zaplanowano po dwa mieszkania o średniej powierzchni 64 m2, w których będzie pokój dzienny z aneksem kuchennym, dwa pokoje sypialne oraz przedpokój i łazienka.

Warto również podkreślić dobre skomunikowanie ulicy Adamka z ul. Łagiewnicką w kierunku Zabrza i Gliwic oraz ul. Chorzowską, a więc z centrum miasta oraz Chorzowem i Katowicami

mówi Rafał Szczerba.

Władze są bardzo zadowolone, że inwestorzy postrzegają Bytom jako miejsce warte zamieszkania.

 

Dobra komunikacja z największymi miastami Metropolii, rozwinięta sieć szkół i placówek kulturalnych, a ponadto wiele miejsc, gdzie można odpocząć na łonie natury, z pewnością są atutem Bytomia

mówi mariusz wołosz, prezydent bytomia

Osiedle hybrydowe to nie tylko energooszczędny budynek wybudowany kompleksowo, ale przede wszystkim zastosowane w nim rozwiązania, dzięki którym staje się on praktycznie samowystarczalny. Przede wszystkim każdy materiał użyty do jego budowy jest analizowany przez specjalnie powołanego do tego koordynatora, który m.in. dobiera szyby okien o bardzo niskim współczynniku przenikalności ciepła, zaś trójszybowe okna i wysokiej jakości ścianki działowe powodują, że dom hybrydowy jest prawie całkowicie wyciszony. 

[CZYTAJ TAKŻE: Kominiarze ze Śląska w walce ze smogiem]

Ponadto w budynkach zastosowano system gospodarowania wodą deszczową, niezależny energetycznie system hybrydowy, a także możliwość gromadzenia wody opadowej oraz produkcję ciepłej wody i ogrzewania z własnych zasobów. Na szczególną uwagę zasługuje również nowa technologia odzysku wody. Tzw. woda szara, czyli woda wytwarzana w czasie domowych procesów takich jak: mycie naczyń, kąpiel czy pranie, będzie po oczyszczeniu wykorzystywana m.in.: do spłukiwania wody w toalecie, dzięki czemu nie tylko zmniejszy się jej zużycie, ale również będzie to miało wpływ na niższe rachunki za wodę.

Tym samym osiedle hybrydowe będzie spełniało wszystkie najnowsze standardy pod względem wykorzystania materiałów energooszczędnych, ekologicznych oraz związanych z odnawialnymi źródłami energii, dlatego tak duże jest zainteresowanie tego typu mieszkaniami.

źródło: UM Bytom


Komentarze