Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
16 °C
AAA

Szpital Kliniczny ŚUM: miniony rok rekordowy pod względem przeszczepów

Wiadomości
312 transplantacji szpiku kostnego przeprowadzono w ubiegłym roku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Mimo pandemii miniony rok okazał się rekordowy - takich zabiegów było w katowickiej placówce o 10 proc. więcej niż w 2019 r.

Przedstawiciele szpitala zaznaczają, że dane Poltransplantu – centrum organizacyno-koordynacyjnego ds. transplantacji - nie zawierają jeszcze pełnego zestawienia za 2020 rok, nie można więc na razie ocenić, jak katowicki ośrodek prezentuje się w zestawieniu z innymi placówkami. W 2019 roku w szpitalu im. Mielęckiego przeprowadzono 284 zabiegi i był to wtedy zdecydowanie najlepszy wynik w Polsce pod względem liczby transplantacji.

Wszystko wskazuje więc na to, że 312 transplantacji w 2020 roku to również będzie znakomity rezultat. Dane są tym bardziej imponujące, że wynik ten osiągnięty został w czasie pandemii, która tak mocno zmieniła funkcjonowanie Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku i całego naszego szpitala

- podkreślił dyrektor szpitala dr Włodzimierz Dziubdziela.

Utrudnienia w funkcjonowaniu oddziału zaczęły się tuż po wprowadzeniu w Europie restrykcji dotyczących przemieszczania się. Dla ośrodka, który pozyskuje około 30 proc. komórek macierzystych od dawców z rejestrów zagranicznych była to spora komplikacja. Kiedy ruch lotniczy z dnia na dzień został całkowicie wstrzymany, przywozy komórek były możliwe tylko transportem sanitarnym.
 

Dużym kłopotem był też obowiązek dwutygodniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy, który obejmował również kurierów przewożących komórki z zagranicy, co powodowało, że szpital na dwa tygodnie tracił ważnych pracowników. Podobny problem miał miejsce w sytuacji, kiedy dawca rodzinny przebywał na stałe lub tymczasowo zagranicą.

Wraz ze wzrostem liczby zakażonych pojawiły się sytuacje, kiedy zarówno u dawców, jak i biorców przeszczepów badania wykazywały zakażanie koronawirusem. W tej sytuacji konieczne było przesuwanie zabiegów, a w przypadku niektórych chorych konieczne było poszukiwanie alternatywnych dawców ze względu na konieczność pilnego zabiegu.

Pomimo tych wszystkich trudności w 2020 roku wykonaliśmy aż 312 transplantacji, z czego 65 to transplantacje od dawców niespokrewnionych. To rekordowe osiągnięcie w historii oddziału. Podobnie jak 41 zabiegów od dawców rodzinnych - jeszcze 2-3 lata temu liczba ta nie przekraczała 20 rocznie

- podkreślił prof. Grzegorz Helbig, który kieruje Oddziałem Hematologii i Transplantacji Szpiku w szpitalu im. Mielęckiego.

W minionym roku oddziale wykonano też 21 wykonanych transplantacji haploidentycznych, czyli od w połowie zgodnego rodzeństwa lub rodziców. Ten rodzaj przeszczepienia ma miejsce zwykle w sytuacji, kiedy nie ma w pełni zgodnego dawcy rodzinnego lub niespokrewnionego, a choroba wymaga pilnego zabiegu. Pozostałe 185 przeszczepów szpiku wykonanych w minionym roku w szpitalu im. Mielęckiego to transplantacje autologiczne, czyli własnych komórek macierzystych.

Specjaliści z katowickiego szpitala liczą, że obecny rok będzie pod względem liczby transplantacji nie gorszy niż ten poprzedni. Zaznaczają, że wiele będzie zależało od rozwoju epidemii. „Wszystko wskazuje na to, że w tym roku wykonamy w szpitalu historyczny przeszczep szpiku nr 5 tys. Niestety wciąż u dużej liczby naszych pacjentów stwierdza się obecność wirusa. Dotyczy to także dawców szpiku. Mam nadzieję, że powszechne szczepienie przeciwko COVID-19 w znacznym stopniu ograniczy ten problem” - powiedział prof. Helbig.(PAP)


Komentarze