Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
12 °C
AAA

Startuje kolejna edycja konkursu na najlepszą przestrzeń publiczna województwa śląskiego!

Wiadomości
Rusza kolejna edycja konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną woj. śląskiego. Zgłaszać można do niego realizacje urbanistyczne i architektoniczne, które zostały sfinalizowane w ubiegłym roku kalendarzowym.

Coroczny konkurs promujący rozwój i zmianę przestrzeni publicznej organizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz regionalne oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich i Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Celem konkursu jest promocja realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących wysokiej jakości przestrzeń publiczną, poprawiającą jakość życia mieszkańców regionu - przypominają przedstawiciele regionalnego samorządu.

Laureatów wybierze jury składające się z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Swoich faworytów wyłonią także mieszkańcy, którzy będą mogli głosować w internetowym konkursie na nagrodę publiczności. Wszystkie nominowane i wyróżnione realizacje zostaną zgłoszone do ogólnopolskiej edycji konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu można znaleźć na stronienpp.slaskie.pl, gdzie prezentowane są również wydarzenia towarzyszące obchodom XX-lecia konkursu, m.in. przygotowane z tej okazji album i wystawa pt. Dekalog Dobrej Przestrzeni.

W ubiegłorocznej edycji konkursu o nagrody walczyły 33 inwestycje z 20 gmin.Zgodnie z werdyktem jury, przyznano dwie równorzędne nagrody marszałka w kategorii przestrzeń publiczna. Pierwszą otrzymali autorzy zagospodarowania terenów po byłym Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego na potrzeby promocji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w Jastrzębiu-Zdroju, a drugą – projektanci zagospodarowania lokalnego rynku w Rudzie Śląskiej-Orzegowie. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała realizacja pn. „Zagospodarowanie części Jaworznickich Plant z wodnym placem zabaw”.

Dwie równorzędne nagrody marszałka w kategorii obiekt użyteczności publicznej przyznano rewitalizacji zabytkowego budynku dworca kolejowego w Rudzie Śląskiej-Chebziu oraz termomodernizacji budynku Biblioteki Głównej MBP w Sosnowcu. Wyróżnienie w tej kategorii przyznano realizacji pn. „Budowa żłobka wraz z zagospodarowaniem terenu Zespołu Szkół nr 3 w Rybniku – Maroko-Nowiny”.

W plebiscycie publiczności za najciekawszą realizację uznano termomodernizację budynku Biblioteki Głównej MBP w Sosnowcu.

Źródło: PAP
Foto: pixabay.com