Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

Stare Bielsko nagrodzone

Tytuł Modernizacja Roku 2019 zdobył remont kościoła w Starym Bielsku. Specjalną Nagrodą imienia Jana Sztaudyngera wyróżniono również Bogusława Puchalika - społecznika pracującego na rzecz tego przedsięwzięcia.

23 września na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala ogłoszenia wyników i wręczenia nagród 24. Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. Na konkurs wpłynęło 460 zgłoszeń. Tytuł Modernizacja Roku 2019 w kategorii elewacje i termorenowacje zdobył remont elewacji kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Starym Bielsku. Nagrodę otrzymał inwestor, czyli Rzymskokatolicka Parafia św. Stanisława B.M. wraz z Urzędem Miejskim w Bielsku-Białej, wykonawca - firma AC Konserwacja Zabytków Piotrowski - oraz autor projektu - Biuro Projektów Tomasz Moskal.

W uzasadnieniu decyzji jury podkreśliło: końcowy etap prac został poprzedzony bardzo wnikliwymi badaniami konserwatorskimi w celu określenia zasięgu, miejsc występowania i stanu technicznego historycznych tynków. Na tej podstawie przystąpiono do rekonstrukcji wapienno-piaskowych wypraw tynkarskich wg oryginalnej receptury z w. XIV „kładzione ręką”. Uzupełniono i zakonserwowano profilowany cokół wieńczący fundament oraz wyremontowano oszkarpowanie z daszkami kamiennymi. Całość prac i osiągnięty efekt „falowania”(brak ostrych naroży i licowanych płaszczyzn) zasługują na szczególne wyróżnienie.

Tytułem Modernizacja Roku 2019 specjaliści tak naprawdę docenili prawie 30-letni proces przywracania świetności najstarszemu obiektowi sakralnemu na terenie Bielska-Białej, w który zaangażowanych było bardzo wiele osób - pisaliśmy już o nich i jeszcze napiszemy. Teraz przypominamy tylko, że prace zainicjował i przez wiele lat prowadził ks. prałat Antoni Kulawik, obecnie emerytowany proboszcz tej parafii. Jego dzieło kontynuuje ksiądz proboszcz Zygmunt Siemianowski. Współpracowali z nim społecznicy Izabela Kania i Bogusław Puchalik. O przyznanie środków na remont kościoła w Starym Bielsku w poprzedniej kadencji zabiegali m.in. Jarosław Klimaszewski - obecny prezydent Bielska-Białej, a wtedy przewodniczący Rady Miejskiej, oraz Adam Ruśniak - ówczesny radny, a obecnie zastępca prezydenta miasta. Starania o fundusze wsparł również Grzegorz Puda – obecnie wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

O tym, jak ważni są przy tego typu inwestycjach ludzie, najlepiej świadczy nagroda imienia Jana Sztaudyngera, również przyznawana w ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI w. Jak podkreślali organizatorzy, wspólnym mianownikiem dla konkursu i twórczości Jana Sztaudyngera jest propagowanie optymizmu i pozytywnych postaw. Będzie pięknie, jeśli przełoży się to również na życzliwość i uśmiech w życiu codziennym, zwłaszcza w relacjach inwestor - wykonawca - architekt - użytkownik - mieszkaniec. Nagrodę Specjalną im. J. Sztaudyngera otrzymał Bogusław Puchalik za specjalne zasługi w podtrzymywaniu pozytywnych relacji społecznych.

Warto przypomnieć, że nagrodzony remont elewacji został przeprowadzony w ramach projektu pn. Stare Bielsko odNowa - prace konserwatorskie, restauratorskie, i roboty budowlane w zabytkowym kościele św. Stanisława BM dla utworzenia nowej oferty kulturalnej regionu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Koszt prac oszacowano na ponad 3 mln zł - z funduszy UE dofinansowano 70 procent kosztów prac, pozostałą część parafia musiała zgromadzić jako wkład własny. Prace udało się przeprowadzić także dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta, jak i pieniędzy diecezjalnych.

info. prasowa


Komentarze