Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
2 °C
AAA

12-latka przyznała, kto jest ojcem jej dziecka. Co dalej z chłopczykiem?

Wiadomości
Jak poinformowała S24 rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej, Agnieszka Michulec, w związku z ustaleniem, że ojcem dziecka 12-latki jest również osoba nieletnia - planowane jest przekazanie postępowania do dalszego prowadzenia przez Sąd Rodzinny i Nieletnich. To tam zapadnie decyzja dotycząca dalszych losów nieletniej matki.

Jeszcze w październiku Prokuratura Rejonowa Bielsko-Biała Północ przekaże do miejscowego sądu rodzinnego sprawę dotyczącą 12-letniej dziewczynki, która w lipcu br. urodziła dziecko.

Chłopiec urodził się zdrowy.

CZYTAJ TAKŻE: 12 LATKA URODZIŁA DZIECKO

"Sprawa w tej chwili jest jeszcze w prokuraturze, ale (…) niewątpliwie zostanie w tym miesiącu przekazana do sądu rejonowego w Bielsku-Białej, do wydziału rodzinny i nieletnich" – powiedziała rzecznik prokuratury okręgowej prokurator Agnieszka Michulec.

Prokuratorskie śledztwo toczy się w sprawie doprowadzenia do obcowania płciowego z 12-latką. Dziewczynka, w wyniku zaistniałego zdarzenia, zaszła w ciążę. Do porodu doszło już w trakcie trwającego śledztwa. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył do organów ścigania sąd rodzinny, pod którego opieką znajdowała się 12-latka.

Prokuratorzy przesłuchali dotychczas m.in. matkę dziewczynki oraz – pod koniec września - ją samą. "Małoletnia wskazała ojca dziecka. Jest nim osoba nieletnia. W związku z tym faktem, sprawa o czyn karalny z art. 200 par. 1 Kodeksu Karnego (seksualne wykorzystanie małoletniego – PAP) zostanie przekazana sądowi rejonowemu w Bielsku-Białej IV wydział rodzinny i nieletnich" – informował wówczas PAP bielski prokurator okręgowy Mariusz Lampart.

W Polsce obcowanie płciowe z osobą małoletnią poniżej 15 roku życia jest przestępstwem ściganym z urzędu. Grozi za to od 2 do 12 lat więzienia. Prokurator Agnieszka Michulec podkreśliła jednak, że sąd rodzinny nie wydaje orzeczeń, które mają stanowić karę. "On stosuje środki wychowawcze. Są to przykładowo – dozór rodziców, dozór kuratora, czy – najsurowszy - umieszczenie w ośrodku poprawczym" – powiedziała. (Silesia24/PAP)


Komentarze