Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
19 °C
AAA

Spontaniczny protest w Katowicach przeciwko wyrokowi TK

Wiadomości
Późnym popołudniem w Katowicach odbył się spontaniczny protest przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej. Nieformalnymi organizatorami byli przedstawiciele polityk i środowisk feministycznych.

Przypomnijmy, że w czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przeprowadzenie aborcji na podstawie wad i chorób płodu jest niezgodne z polską Konstytucją. Takiej decyzji sprzeciwiła się część sceny politycznej, głównie lewicowej, oraz wiele środowisk związanych z ruchami feministycznymi oraz LGBT.

W piątek późnym popołudniu odbył się spontaniczny protest przeciwko wyrokowi. Na ul. Warszawskiej zebrało się w sumie kilka tysięcy osób. Na miejsce przybyły również licznie  jednostki policji, które od samego początku przypominały, że to zgromadzenie jest nielegalne i łamie obostrzenia związane z sytuacją epidemiologiczną w Polsce.

Następnie tłum, przy asyście policji, która pilnowała porządku oraz kontrolowała ruch drogowy, przeszedł pod budynek Archikatedry w Katowicach. Tam protestujących emocje poniosły bardziej. Wielokrotnie zostały wykrzyczane wulgarne hasła w kierunku obozu rządzącego oraz środowiska kościelnego. Na szczęście nie doszło do starć z policją, która pilnuje wejścia do katolickiej świątyni. 

Protestujący nadal znajdują się w okolicach Archikatedry. Z tego powodu mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym.


Komentarze