Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
23 °C
AAA

Sosnowiec: saperzy unieszkodliwili pociski odkryte w kamienicy

W nocy z poniedziałku na wtorek saperzy unieszkodliwili trzy pociski artyleryjskie odkryte podczas remontu budynku przy ul. Reymonta w Sosnowcu. 21 mieszkańców tego i okolicznych domów spędziło noc u rodziny lub znajomych. Odwołano wtorkowe zajęcia w pobliskiej podstawówce.

Na pocisk artyleryjski natrafili w poniedziałek wieczorem robotnicy remontujący budynek przy ul. Reymonta 19; szybko okazało się, że w budynku jest nie jeden, ale trzy niewybuchy - prawdopodobnie pozostałość z okresu II wojny światowej.

Zarządzono ewakuację mieszkańców budynku oraz kilku sąsiednich nieruchomości - w sumie noc poza domem spędziło 21 osób. Lokatorzy przenocowali u rodziny lub znajomych, nie korzystając z noclegów zaoferowanych przez miejskie służby kryzysowe.

Późnym wieczorem na miejsce dotarł patrol saperski ze specjalnym pojazdem do transportu pocisków. Niewybuchy zostały wywiezione.

Jednak strefa ewakuacji zostanie utrzymana do rana, by przy dziennym świetle sprawdzić teren. Znajdująca się przy ul. Reymonta szkoła podstawowa nr 10 ze względów bezpieczeństwa będzie jutro zamknięta

informował przed północą w portalu społecznościowym prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński

We wtorek rano służby rozpoczęły przeszukiwanie terenu, zamknięte zostało pobliskie skrzyżowanie. Ewakuowani mieszkańcy mają wrócić do swoich mieszkań po zakończeniu działań. Jeżeli pirotechnicy potwierdzą, że teren jest bezpieczny, szkoła podstawowa nr 10 ma wznowić zajęcia w środę. (PAP)