SOR Szpitala św. Barbary wznawia działalność

41593635 1859853987424388 4122610945606287360 o

Redakcja

16 marca, 2020

Szpital oddział ratunkowy (SOR) szpitala św. Barbary w Sosnowcu, który w miniony czwartek zawiesił działalność po tym, jak diagnozowano tam pacjenta z koronawirusem, wznawia w poniedziałek pracę. W szpitalu ponownie świadczona będzie też nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

"Od dziś szpitalny oddział ratunkowy wznawia swoją działalność. Do oddziału przyjmowani są wyłącznie pacjenci znajdujący się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia przywożeni przez zespół ratownictwa medycznego. Wyłączeniu ulegają przyjęcia pacjentów ze schorzeniami internistycznymi" - poinformował w poniedziałek rzecznik placówki Tomasz Świerkot.

Dodał, że świadczona w tym szpitalu nocna i świąteczna opieka zdrowotna wznawia działalność w pełnym zakresie, zaś poradnie specjalistyczne działają na zasadzie porad telefonicznych i online. Aktualny wykaz telefonów do poradni zamieszczono na stronie internetowej http://wss5.pl/kontakt/ w zakładce "rejestracje do poradni".

"Pilne wizyty w poradniach realizowane są wyłącznie dla pacjentów po zabiegach w celu wykonania bezzwłocznych czynności (np. ściągnięcie szwów, zmiana opatrunku) oraz pacjentów onkologicznych" - podał rzecznik. Przypomniał, że najnowsze informacje dotyczące szpitala będą na bieżąco publikowane na oficjalnym profilu placówki na Facebooku.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu to jeden z największych szpitali w woj. śląskim i kluczowy szpital ratunkowy - trafia tu większość ciężko poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych i górniczych w regionie. Do czasu ponownego otwarcia SOR-u osoby poszkodowane w wypadkach kierowano do innych placówek.

W miniony czwartek w sosnowieckim szpitalu zamknięto oddział chorób wewnętrznych i diabetologii z ok. 50 pacjentami po tym, gdy u jednego z nich potwierdzono koronawirusa. Zamknięto też szpitalny oddział ratunkowy, przez który przeszedł przyjmowany do szpitala pacjent. W sobotę placówka poinformowała, że wyniki wszystkich ponad 150 testów pacjentów i personelu szpitala, wykonanych po potwierdzeniu zakażenia pacjenta koronawirusem, są ujemne.

Tym samym możliwe było, po dezynfekcji, ponowne otwarcie szpitalnego oddziału ratunkowego. Natomiast personel i pacjenci będący w Oddziale Chorób Wewnętrznych oraz Oddział Diabetologii i Chorób Metabolicznych z Pododdziałem Stopy Cukrzycowej, mogący mieć bezpośredni kontakt z pacjentem, są nadal objęci kwarantanną - do czasu wykonania ponownych testów. Personel SOR, który został poddany badaniom zgodnie z zaleceniami sanepidu, pozostanie pod jego nadzorem w kwarantannie domowej.

W ub. tygodniu, po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem mężczyzna, którego stan lekarze określali początkowo jako średniociężki, został przewieziony z Sosnowca na oddział zakaźny szpitala w Zawierciu. Według informacji służb wojewody śląskiego, jego stan już w piątek był lepszy. Jeszcze w czwartek prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński sygnalizował, że chodzi o pacjenta w średnim wieku, sosnowiczanina, który miał pracować na budowie poza woj. śląskim i mieć kontakt z wieloma osobami; nie było informacji, aby miał on przebywać ostatnio za granicą, czy spotykać się z kimś z zagranicy.

Zgodnie z wiedzą służb miejskich, pacjent ten przebywał na terenie szpitala od poprzedniego weekendu, a jego objawy nie przypominały ani grypy, ani choroby wywoływanej przez koronawirusa. Leczył się kardiologicznie i dopiero badania rentgenowskie wykazały możliwość innej diagnozy. Następnie podjęto działania, aby wychwycić wszystkie osoby, które miały z nim kontakt.

Wobec kwarantanny w SOR-ze i na internie szpitala św. Barbary, w ostatnich dniach to Sosnowiecki Szpital Miejski przejął główne funkcje zabezpieczenia mieszkańców miasta. Władze miasta zaapelowały jednocześnie, aby nie zgłaszać się bezpośrednio do placówek ochrony zdrowia, także przychodni, poza sytuacjami szczególnymi. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.7µg/m3 PM2.5: 12.4µg/m3