SMOG? Zobacz jakie mity krążą na ten temat [WIDEO]

Mity Tauron

Redakcja

25 listopada 2020

Mit 4 o tym, skąd bierze się smog - wyjaśniamy. Niektórzy twierdzą bowiem, że palenie w piecach domowych jest zdecydowanie tańsze.

Weź nie smoguj, weź oddychaj! To animacja i ebook pokazujące zalety ciepła sieciowego TAURON Ciepło, to historia o obalaniu mitów na temat elektrociepłowni i ciepła sieciowego.

Kliknij w grafikę

Dlaczego problem smogu pojawia się każdego roku gdy spada temperatura i robi się zimno (jesienią i zimą)?

Dlatego, że ogrzewamy wtedy nasze domy i mieszkania i niestety wielu mieszkańców wykorzystuje jako opał paliwa niskiej jakości w piecach i kotłach do tego nieprzystosowanych oraz czasem materiały, które  do tego nie służą i się nie nadają (np. śmieci, podkłady kolejowe) powodując silne skażenie i zanieczyszczenie powietrza CO2, NOx, pyły itd.). W ten sposób trujemy siebie, ale też innych.

Chcesz przeczytać o micie pierwszym dotyczącym ogrzewania? Kliknij LINK

Często można spotkać opinię, przekonanie, że, palenie w piecach domowych jest zdecydowanie tańsze. Mamy dowody na to, że to nie jest prawda.

W przypadku pieców domowych:

  • trzeba samodzielnie zadbać o zakup paliwa
  • trzeba zadbać o konserwację i naprawę pieca,
  • w przypadku pieców węglowych musimy zadbać o przechowywanie węgla i na bieżąco przynosić go do mieszkania,
  • tracimy czas i siły,
  • istnieje niebezpieczeństwo zatrucia spalinami lub tlenkiem węgla.

TAURON Ciepło przygotował dla odbiorców akcję #weźNiesmoguj #weźOddychaj - Pod tym LINKIEM można pobrać specjalny ebook dotyczący akcji.

Chcesz przeczytać o micie drugim? Kliknij w LINK

Wszystko to jest zupełnie nieekonomiczne – finansowo i czasowo. A jak się ma sprawa z ciepłem sieciowym? Porównajmy:

  • ceny ciepła ustalane są w taryfie dla ciepła, która musi być zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) – dostawca, czyli firma ciepłownicza nie może ich podnosić bez decyzji URE.
  • płacimy tyle, ile zużywamy na podstawie liczników ciepła i podzielników,
  • dopływ ciepła regulujemy tak, żeby temperatura w mieszkaniu była komfortowa,
  • nie musimy niczego magazynować, ani uzupełniać paliwa,
  • ciepło sieciowe nie wytwarza hałasu ani zapachu,
  • ponieważ to woda grzeje nasze kaloryfery - ciepło sieciowe jest bezpieczne.

Co z tego wynika? Zarówno dla nas, dla mieszkańców i jak i dla naszego środowiska (naszej planety) ciepło sieciowe jest bardziej „opłacalne”. Ciepło sieciowe to wygoda, bezpieczeństwo, ochrona środowiska oraz oszczędność czasu i pieniędzy.

Podsumujmy to zatem... i sprawdźmy co się bardziej opłaca. Naszej planecie również!

Rezygnacja z domowych pieców na rzecz ciepła sieciowego przekłada się także na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy. Centralne ogrzewanie z sieci ciepłowniczej to korzyści zarówno dla mieszkańców jak i zarządców budynków to komfort, wygoda i bezpieczeństwo w przystępnej cenie.

Chcesz przeczytać o micie trzecim? Kliknij w LINK

Podłączenie do sieci ciepłowniczej budynku, umożliwia ogrzanie zarówno całego mieszkania, jak i korzystanie z ciepłej bieżącej wody bez ograniczeń.

Wytwarzanie ciepła sieciowego w elektrociepłowni gwarantuje kontrolę przestrzegania rygorystycznych norm emisji spalin i pozwala eliminować zanieczyszczenia z setek kominów i pieców.

Nie powtarzajmy mitów, sprawdzajmy fakty!

Prowadzona przez Tauron Ciepło systematyczna rozbudowa sieci ciepłowniczej ma znaczny wpływ na ograniczanie niskiej emisji w miastach aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Tylko w 2020 r. wykonane zostaną wykonane inwestycje umożliwiające przyłączenie nowych odbiorców wykorzystujących łącznie ok. 32 megawatów mocy cieplnej, co w przybliżeniu odpowiada przyłączeniu np. 10 tys. mieszkań.

Nasza planeta jest w naszych rękach. Warto wiedzieć, że właśnie ciepło sieciowe to jeden z najskuteczniejszych sposobów wyeliminowania smogu w miastach. Każdy kolejny budynek- kamienica, blok podłączone do ciepła sieciowego oznacza mniej pieców i kominów, a to znaczne ograniczenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery w każdym z miast.

Tauron Ciepło jest największym dystrybutorem ciepła sieciowego na terenie aglomeracji śląsko-dąbrowskiej i jednym z największych takich podmiotów w kraju. W ubiegłym, najdłuższym od lat sezonie grzewczym, firma dostarczyła 10 mln gigadżuli ciepła do prawie 800 tys. mieszkańców.

Smogtt

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.3µg/m3 PM2.5: 1.0µg/m3