Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
1 °C
AAA

Śląskie: prawie 100 szkół i przedszkoli całkowicie zawiesiło działalność

98 szkół i przedszkoli w woj. śląskim całkowicie zawiesiło działalność w związku z absencją personelu, spowodowaną zwolnieniami chorobowymi i kwarantanną – wynika z piątkowych informacji Kuratorium Oświaty w Katowicach.

W całości były zmuszone zawiesić działalność 44 przedszkola samorządowe, 17 przedszkoli prowadzonych przez inne jednostki, 33 samorządowe szkoły podstawowe oraz 4 niepubliczne podstawówki. 199 placówek prowadzi natomiast kształcenie w systemie hybrydowym.

Od poniedziałku do 8 listopada 2020 r. w całości ograniczono funkcjonowanie klas IV-VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego.

W przypadku szkół podstawowych specjalnych w zakresie dotyczącym klas IV–VIII oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych dyrektor może zdecydować o prowadzeniu zajęć w szkole. Według danych Kuratorium Oświaty, w woj. śląskim zdecydowana większość szkół specjalnych pracuje stacjonarnie. Całkowicie zdalnie pracują 32 szkoły specjalne, natomiast hybrydowo – 31 (na 255 ogółem). Odbywają się również zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. Działają również internaty i bursy. Dyrektor ma również obowiązek zorganizować zajęcia w szkole dla tych uczniów, którzy nie mają warunków do nauki zdalnej w domu lub też ze względu na rodzaj niepełnosprawności powinni uczyć się w szkole.

W ocenie kuratorium szkoły są przygotowane do zdalnego nauczania znacznie lepiej niż w marcu, zarówno w zakresie zaopatrzenia w sprzęt, pracy na platformach, jak i w sferze organizacyjnej. Szkoły skorzystały ze wsparcia w sprzęt i dostęp do internetu z programów Zdalna Szkoła, Zdalna Szkoła Plus, a w tym roku mogą skorzystać z zakupu sprzętu w ramach programu Aktywna tablica. Niektórym szkołom Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało tablety. (PAP)

Foto: pixabay.com


Komentarze