Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
4 °C
AAA

Śląskie: Pięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem; w sumie 107 przypadków

Do 107 wzrosła w środę wieczorem liczba osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem w woj. śląskim; w ostatnich godzinach w regionie przybyło pięć kolejnych dodatnich wyników testów. Jedna z tych osób przebywa w szpitalu w Katowicach; inna trafi do szpitala w Chorzowie.

Łącznie w środę poinformowano o dziewiętnastu nowych przypadkach infekcji w woj. śląskim. Pięć z nich potwierdzono wieczorem.

Jak wynika z informacji rzeczniczki wojewody śląskiego Aliny Kucharzewskiej, kontakt z osobą z Austrii był przyczyną zakażenia koronawirusem starszego mężczyzny, który przebywa w izolatce w szpitalu w Katowicach. Mężczyzna ma choroby współistniejące i jest w średnim stanie.

Do szpitala w Chorzowie przewieziony zostanie mężczyzna z powiatu gliwickiego w sile wieku. Mieszkaniec od grudnia przebywał na zwolnieniu lekarskim i nie miał kontaktu z osobami z zagranicy. Gdy wystąpiły dokuczliwe objawy zakażenia, zgłosił się do sanepidu, ten zaś skierował go na oddział zakaźny w Chorzowie. Pobrane próbki wykazały obecność wirusa. Służby sanitarne ustalają źródło zakażenia mężczyzny.

W dobrym stanie jest natomiast młoda kobieta z powiatu lublinieckiego, która miała kontakt z osobą zakażoną. Próbki pobrane od dwóch osób w sile wieku z jej najbliższego otoczenia również wykazały obecność koronawirusa w organizmie. Po konsultacji z lekarzem chorób zakaźnych te trzy osoby pozostaną w izolacji domowej.

Większość z osób, u których potwierdzono zakażenie w środę, jest w dobrej kondycji. W ciężkim stanie w szpitalu przebywa starszy mężczyzna – mieszkaniec powiatu tarnogórskiego. Służby sanitarne ustalają okoliczności, w jakich mógł się zakazić.

We wtorek Szpital Śląski w Cieszynie opuścił pierwszy w woj. śląskim ozdrowieniec. W środę dwie kolejne osoby opuściły szpital zakaźny w Raciborzu; byli to: mieszkaniec Rybnika w sile wieku, który ponad 2 tygodnie temu trafił na oddział z niepokojącymi objawami po powrocie z Włoch oraz jego żona, która trafiła do szpitala wkrótce po nim.

W poniedziałek szpital w Tychach, będący obecnie placówką zakaźną wyłącznie na potrzeby leczenia pacjentów z koronawirusem, poinformował o śmierci 83-letniego mieszkańca Szczyrku, u którego wcześniej potwierdzono zakażenie. Jego stan od początku był poważny. We wtorek w Szpitalu Śląskim w Cieszynie zmarł natomiast 71-letni mężczyzna z Ustronia. Również był w ciężkim stanie, miał choroby współistniejące; trafił do szpitala w czwartek.

Według danych służb wojewody śląskiego ze środy z godz. 19. – na podstawie scalonych informacji sanepidu i policji - w sumie w regionie hospitalizowanych jest 111 osób, objętych kwarantanną – 10177, a nadzorem – 8112.Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę wieczorem o kolejnych 20 potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Łączny bilans wynosi 1051 osób. 14 osób dotąd zmarło.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r.(PAP)

Foto: PAP


Komentarze