Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-12 °C
AAA

Smog: Śląskie miasta na czele najbardziej zanieczyszczonych, nie tylko w Polsce

Jak co roku Polski Alarm Smogowy przygotował ranking miejscowości, których jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Niestety w czołówce znalazły się miasta z naszego województwa.

Zanieczyszczenie powietrza to jedno z najpoważniejszych wyzwań, przed którymi stoi nie tylko nasze województwo, ale cały kraj. Wysokie uprzemysłowienie, postęp technologiczny, szybki rozwój rynku motoryzacyjnego przynoszą wiele wygód, ale wiążą się też z ogromnym zagrożeniem jakim jest zanieczyszczenie powietrza. Liczne badania pokazują, że smog jest niczym innym jak cichym zabójcą.

Przeprowadzone w ostatnim czasie badanie przez Polski Alarm Smogowy pokazuje niestety, że po raz kolejny w czołówce miast najbardziej zanieczyszczonych pod względem powietrza są te, leżące w województwie śląskim. Na pozycji piątej znalazła się śląska wieś Godów, w której mieszka niecałe dwa tysiące osób.
 

Największą liczbę dni smogowych odnotowano w Pszczynie, której mieszkańcy przez niemal jedną trzecią roku oddychają zanieczyszczonym powietrzem - 106 dni. Nieco lepiej jest w  Rybniku - 89 dni. Dalej plasują się Wodzisław Śląski - 86 dni, Gdów - 79 dni, Zabrze - 77 dni, Żywiec - 67 dni i Katowice - 66 dni. Sytuacja jest zdecydowanie najgorsza na Śląsku i w Małopolsce.

Organizatorzy rankingu podkreślają, że ogromną rolę w walce ze smogiem odgrywają działania władz lokalnych. Podkreślają tez że bardzo duże zaangażowanie w tym temacie widać m. in. w Rybniku. 

Warto zaznaczyć, że na liście smogowych rekordzistów przeważają małe miejscowości, a także wsie. Pokazuje to w sposób jasny, że problem smogu nie dotyczy wyłącznie dużych miast.

Źródło: polskialarmsmogowy.pl/


Komentarze