Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

Śląskie: 85 tys. dzieci na zorganizowanym wypoczynku

Skocz w Beskidy
Ponad 85 tys. dzieci bierze udział w zorganizowanych formach wypoczynku, nadzorowanych przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. Dotąd do kuratorium nie napłynęły żadne skargi, wpływają za to kolejne zgłoszenia obozów i kolonii.

Jak co roku wśród miejsc wypoczynku w woj. śląskim najbardziej popularne są Beskidy i Jura Krakowsko-Częstochowska.

Jak poinformowało w niedzielę Kuratorium Oświaty w Katowicach, do 19 lipca organizatorzy mający siedzibę na terenie woj. śląskiego zgłosili do Kuratorium Oświaty w Katowicach ponad 1500 turnusów dla ok. 54 tys. uczestników. To o ponad połowę mniej niż w zeszłym roku - w analogicznym okresie zgłoszono wówczas ponad 3 tys. turnusów dla ok. 130 tys. uczestników.

Spadek liczby wyjazdów jest szczególnie widoczny wśród tych zagranicznych. W tym roku zgłoszono 30 wyjazdów za granicę dla ponad 1800 uczestników - głównie do Bułgarii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny i na Słowację. W 2019 r. zaplanowano 316 wyjazdów zagranicznych dla ponad 13 tys. uczestników.

Kuratorium Oświaty w Katowicach nadzoruje też wypoczynek organizowany na terenie woj. śląskiego przez firmy spoza regionu. W tegoroczne wakacje zaplanowano 1094 turnusów dla blisko 31,5 tys. dzieci i młodzieży. "Zgłoszenia jednak cały czas wpływają, więc liczba ta na pewno się zwiększy. W ubiegłym tygodniu przybyło ponad 200 nowych zgłoszeń" - podkreśliła rzeczniczka prasowa kuratorium Anna Kij.

Wizytatorzy kuratorium prowadzą również kontrole wypoczynku. W pierwszej kolejności objęto nimi turnusy organizowane w obiektach bez stałej infrastruktury technicznej - obozy pod namiotami. Do tej pory do kuratorium nie wpłynęły skargi na organizację wypoczynku. Kuratorium Oświaty, nadzorując wypoczynek, współpracuje z inspekcją sanitarną oraz policją.

Organizatorzy mający siedzibę w woj. śląskim są zobowiązani zgłosić wypoczynek do Kuratorium Oświaty w Katowicach. Zgłoszenie jest analizowane przez upoważnionego wizytatora i – jeśli spełnia ustawowe wymagania – umieszczane w ogólnodostępnej bazie wypoczynku dostępnej pod adresem https://wypoczynek.men.gov.pl/ , gdzie każdy z rodziców może sprawdzić, czy kolonie, obóz, na które jedzie dziecko zostały zatwierdzone przez kuratorium.

Organizator wypoczynku musi zapewnić przede wszystkim bezpieczne i higieniczne warunki wypoczynku, wykwalifikowaną kadrę, dostęp do opieki medycznej, program wypoczynku i zajęcia dostosowane do wieku, zainteresowań i potrzeb uczestników, ich stanu zdrowia, sprawności fizycznej i umiejętności, a także żywienie zgodne z zasadami higieny żywienia. (PAP)