Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
23 °C
AAA

Śląsk jest niezwykły, wyjątkowy, odrębny, inny, ale pięknie inny

Wiadomości
Dzień dobry Państwu, Nazywam się Marek Czyż i może trochę się znamy, ale coś muszę państwu o sobie dopowiedzieć. Moi koledzy mówią, że mówię to manierycznie, za często i niepotrzebnie, ale ja to mówię z pewnej uczciwości.

Urodziłem się pod Czantorią, nie nad kopalnią. Także hanys ze mnie raczej umiarkowany, ale ludzie którzy tu na Śląsku towarzyszą mi od 30 lat - bo tyle tu mieszkam - tłumaczyli mi zawsze, że śląskości czasem człowiek się uczy z czasem. 

Już w akademiku mój znakomity przyjaciel Romek Oleś – dziś Amerykanin – mawiał, że mimo tego co mówią naukowcy śląsko godka to jest język. Bo nie wszyscy go rozumieją, nie każdy potrafi się posługiwać. I może w tym języku jest bardzo dużo niemieckich słów, ale to nic nie znaczy. Bo w tym właśnie języku śląscy powstańcy mówili, że chcą do Polski. No i też w tym języku mówili do swoich wrogów „hande hoch”. Dzięki czemu byli bardzo dobrze rozumiani.

Mój znakomity przyjaciel Kamil Durczok mawiał, że Śląsk to nie jest jakiś rezerwat w którym mieszkają dziwni ludzie noszący dziwne czapki z piórami. Koniecznie hodujący kozy, króliki albo gołębie. Śląsk to jest arcyważne miejsce na polskiej mapie z którego płynęły bardzo ważne przekazy.  Z którego Polska uczyła się bardzo wielu rzeczy.

Mój znakomity nauczyciel – Jurek Ciurlok – arystokrata dziennikarstwa śląskiego, także znakomity historyk mawiał – Ty się możesz nawet chłopie czuć bardziej góralem, ale to nie zmienia faktu, że jesteś ślązakiem.

Tu wystarczy jedną literkę zmienić, a wtedy górol i gorol to już nie będzie to samo. Przez cały ten czas oni mówili mi jedną ważną rzecz.

Śląsk jest niezwykły, wyjątkowy, odrębny, inny, ale pięknie inny. Nie ma drugiego takiego regionu w Polsce. Zresztą całkiem niedawno z różnych powodów, na ogół politycznych. Czy to w formie pochwały, czy obelgi już nam to powiedziano.

Nauczycielka mojego zawodu Krystyna Bochenek powiedziała mi kiedyś – jeśli przestaniesz się światu dziwować to sobie odpuść ten zawód. Na całe szczęście Śląsk mnie nieustannie zadziwia i fascynuje.

Właśnie piękny, niezwykły fascynujący Śląsk Państwu chcemy opowiadać. Na pewno znają państwo takie reklamowe hasła wielu śląskich mediów, które trąbią, że jesteśmy wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Nie są. My też nie będziemy, bo nikt nie może być wszędzie. Jednak My się będziemy starać najbardziej z nich wszystkich. Silesia24.pl - Wpadajcie.