Sierpień 80 do premiera: PGG zbankrutuje

Pgg
Kastelik

Szymon Kastelik

16 listopada 2021

Dojdzie do strajku w Polskiej Grupie Górniczej? Związki zawodowe tracą cierpliwość do rządu. WZZ "Sierpień 80" domaga się raportu z negocjacji z Unią Europejską i ostrzega, że PGG nie ma już pieniędzy.

Przewodniczący WZZ "Sierpień 80" Bogusław Ziętek wystosował list do premiera Mateusza Morawieckiego. Pismo trafiło też do wiadomości wicepremiera i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Ziętek domaga się od premiera natychmiastowej informacji na temat negocjacji z Unią Europejską dot. założeń podpisanych przez związki zawodowe i rząd w umowie społecznej. 

- We wrześniu 2020 roku doszło do podpisania porozumienia, pomiędzy rządem i stroną społeczną, w sprawie warunków transformacji Śląska i górnictwa. Rządzący zapewniali nas wtedy, że szybko uzyskają zgodę Unii Europejskiej, na wprowadzenie w życie ustaleń zawartych w tym porozumieniu. Porozumienie przewiduje między innymi. wprowadzenie mechanizmu dopłat do wydobycia węgla oraz szereg inwestycji, które rząd miał realizować bez względu na stan negocjacji z instytucjami unijnymi - czytamy w liście.

Przewodniczący związku zaznacza, że minął ponad rok, a strona społeczna nadal nie wie w jakiej znajduje się sytuacji. Bogusław Ziętek dodaje, że nikt nie wie jak ma wyglądać górnictwo od nowego roku - Po 1 stycznia 2022 roku największa spółka węglowa (Polska Grupa Górnicza - przyp. red.) stanie na krawędzi bankructwa, ponieważ nie ma już pieniędzy na dalsze funkcjonowanie - pisze Ziętek.

Wspomina również o Węglokoksie Kraj i Tauronie Wydobycie, które według niego chcą jak najszybciej pozbyć się aktywów węglowych, ponieważ nie otrzymają od nowego roku kredytów. Ziętek w piśmie do Mateusza Morawieckiego wystosował cztery żądania:

 

  • Oczekujemy od Pana Premiera natychmiastowego raportu na temat stanu negocjacji z Unią Europejską, w sprawie transformacji górnictwa i Śląska.
  • Wobec skali wyzwań, jakie przed nami stoją powinno zostać powołane z powrotem Ministerstwo Energii, na czele którego musi stanąć doświadczony, odpowiednio wysoko umocowany polityk, który zna branże, a nie będzie musiał się jej uczyć od nowa.
  • Należy pilnie powołać Pełnomocnika Rządu ds. Transformacji Regionów Górniczych, który natychmiast przystąpi do opracowywania wariantowych strategii działania.
  • Jak najszybciej, trzeba też przygotować plan funkcjonowania górnictwa i energetyki w nowej strukturze organizacyjnej, uwzględniając zagrożenia jakie są przed nami, wśród których najważniejsze to, odmowa UE zgody na przygotowany przez Polskę i uzgodniony ze stroną społeczną plan transformacji górnictwa oraz nadchodzący światowy kryzys energetyczny i drastycznie rosnące ceny surowców.

 

Pięć związków zawodowych wystosowało również pismo do prezesa PGG Tomasza Rogali - strona społeczna domaga się spotkania i rozpoczęcia rozmów na tematy pracownicze, ze szczególnym uwzględnieniem problemu regulacji płacowych dla pracowników zatrudnionych w PGG.

- W przypadku braku reakcji zarządu na nasze żądania zmuszeni będziemy skorzystać z możliwości przewidzianych ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - ostrzegają związkowcy.

257406602 4564279310328040 4516441353184835022 n

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.3µg/m3 PM2.5: 1.0µg/m3