Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
18 °C
AAA

Siemianowicki pałac pięknieje w oczach

Śląskie miasta mogą pochwalić się piękna historią i architekturą. Wśród nich znajdują się Siemianowice Śląskie, gdzie w środku parku miejskiego stoi pałac. Niestety przez wiele lat zaniedbany, odstraszał, a nie zachwycał. Teraz się to zmienia, bo prezydent miasta Rafał Piech pochwalił się jak z zewnątrz wygląda budynek.

Pałac pięknieje, już jest perełką w naszym regionie, a za niedługo będzie jednym z piękniejszych obiektów w całej Polsce - zapewnia Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich

W początkach XX w. pałac był rezydencją dyrektora Zjednoczonych Hut Królewskiej i Laura-Ewalda Hilgera. Po plebiscycie, kiedy to Siemianowice znalazły się po polskiej stronie Sląska, kolejnym użytkownikiem pałacu został Józef Kiedroń - pierwszy polski dyrektor koncernu Zjednoczone Huty Królewska i Laura. Mieszkał tam od października 1926 r. do śmierci w 1932 r. W czasie II wojny światowej w pałacu mieścił się m.in. obóz jeniecki. W 1942 r. urządzono nowe pomieszczenia biurowe, a po wojnie mieszkalne.

[CZYTAJ TAKŻE: Policja wszczyna śledztwo po zawiadomieniu Łukasza Kohuta w sprawie Korwin-Mikkego]

Po wojnie  użytkownikiem była Kopalnia Węgla Kamiennego "Siemianowice". W pałacu ulokowano m.in.: przedszkole, Zawodową Szkołę Górniczą, klub studencki "Siemion", Zespół Pieśni i Tańca Związku Zawodowego Górników, siedzibę PTTK. Pozostałe skrzydła pałacu zaadaptowano na mieszkania dla pracowników kopalni. Przez cały okres użytkowania pałacu przez KWK "Siemianowice" nie przeprowadzono koniecznych remontów, zwłaszcza w częściach zajętych przez instytucje użyteczności publicznej. Ostatecznie w 1991 r. kopalnia wystąpiła do władz miejskich Siemianowic z wnioskiem, aby władze miasta przejęły zdewastowany pałac.

Władze miasta postanowiły to zmienić i odrestaurować pałac. Już wkrótce stanie się perełką na mapie zabytków Górnego Śląska.

źródło: Rafał Piech/ siemianowice.pl


Komentarze