Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
20 °C
AAA

Samorządowcy piszą do premiera w sprawie PET dla Zagłębiowskiego Centrum Onkologii

fot. ZCO/facebook
Mimo że Zagłębiowskie Centrum Onkologii spełnia wymogi stawiane przez Ministerstwo Zdrowia, to w konkursie na realizację badań PET Narodowy Fundusz Zdrowia odrzucił ofertę dąbrowskiego szpitala i wybrał prywatną placówkę

PET, czyli Pozytonowa Emisyjna Tomografia to badanie niezbędne dla szybkiej diagnostyki pacjentów nowotworowych oraz planowania ich leczenia. To jedyne onkologiczne badanie, które w ZCO nie jest refundowane przez NFZ. Z tego powodu ZCO musi odsyłać mieszkańców Zagłębia na badania do placówek na Śląsku.

Jesteśmy publicznym szpitalem, nie ośrodkiem komercyjnym nastawionym na zysk, a wszystkie pozyskane środki finansowe przeznaczamy na utrzymanie działalności placówki i jej rozwój”

podkreślają przedstawiciele dąbrowskiego szpitala.

Mimo iż ZCO odwołało się od decyzji, a prezes NFZ nie rozpatrzył jeszcze odwołania, komercyjna placówka komunikuje już otrzymanie kontraktu.

By uzupełnić ofertę o badanie PET, w listopadzie zeszłego roku ZCO przystąpiło do ogłoszonego przez NFZ konkursu na realizację badań PET. Trzymiesięczna umowa od kwietnia do czerwca miała opiewać na 1,35 mln zł, a w przypadku przedłużenia kontraktu na rok – na 5,4 mln zł. Jak się okazało, przygotowana przez ZCO oferta została odrzucona przez Komisję Konkursową NFZ. Powodem były – w opinii dyrekcji dąbrowskiego szpitala – niejasne i nieprecyzyjne przepisy w zakresie obsady personalnej, które mogą być dowolnie interpretowane przez NFZ.

W opinii przedstawicieli ZCO, zatrudnienie 2 lekarzy specjalistów medycyny nuklearnej oraz 8 lekarzy specjalistów i 6 lekarzy rezydentów w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej powoduje że szpital spełnia wymogi stawiane przez Ministerstwo Zdrowia i zawarte w rozporządzeniu ministra Zdrowia z 6 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Dlatego ZCO najpierw wysłało protest, a potem odwołanie od wyniku konkursu.

Jeśli decyzja Komisji Konkursowej o wyborze oferty prywatnej spółki zostanie utrzymana w mocy, mieszkańcy Zagłębia nadal będą zmuszani do badań nie tylko poza miejscem leczenia, ale i z dala od miejsca zamieszkania.

Dlatego w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego napisali samorządowcy z Zagłębia oraz Zawiercia i Myszkowa.. Proszą o interwencję. W liście czytamy: Panie Premierze, dla mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, którzy walczą z nowotworami, stworzenie Zagłębiowskiego Centrum Onkologii było szansą na lepsze życie i możliwość terapii blisko miejsca zamieszkania. Dlatego też apelujemy do Pana Premiera o osobiste zaangażowanie i wsparcie wieloletnich działań ZCO o ogłoszenie nowego konkursu na badanie PET dedykowanemu obszarowi Zagłębia Dąbrowskiego oraz powiatom zawierciańskim i myszkowskim. 

Pod pismem podpisali się prezydenci Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Zawiercia, Będzina oraz samorządowcy z powiatów zawierciańskiego, będzińskiego i myszkowskiego. 


Komentarze