Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
0 °C
AAA

Rzeki w Śląskiem wezbrane; rozpoczęło się piętrzenie wody w zbiorniku Racibórz Dolny

W 10 punktach pomiarowych poziom wód w rzekach woj. śląskiego przekraczał w środę po południu stany alarmowe, a w 18 punktach stany ostrzegawcze. Wezbrane są wody Odry, Wisły, Olzy, Brynicy, Pszczynki i Psiny. Po raz pierwszy proces piętrzenia wody rozpoczął zbiornik Racibórz Dolny.

Decyzję o rozpoczęciu procesu piętrzenia na zbiorniku przeciwpowodziowym Racibórz Dolny, którego trwająca wiele lat budowa zakończyła się w tym roku, podjął prezes Wód Polskich.

"Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny rozpoczyna proces piętrzenia. Fala wezbraniowa na Odrze zostanie zredukowana. Miasto jest bezpieczne" - poinformował w środę Urząd Miasta w Raciborzu.

Powodem decyzji o rozpoczęciu piętrzenia w raciborskim zbiorniku jest - jak oceniły Wody Polskie - zwiększone ryzyko powodziowe na terenach położonych poniżej zbiornika, gdzie znajduje się m.in. szpital przeznaczony dla osób chorych na Covid-19.

Raciborski polder zasięgiem oddziaływania obejmuje tereny trzech województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Obecnie czasza zbiornika może przyjąć 185 mln m sześc. wody. W razie zagrożenia powodziowego obiekt umożliwia spłaszczenie fali powodziowej oraz opóźnia moment dojścia fali odrzańskiej do ujścia Nysy Kłodzkiej, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo nałożenia się dwóch kulminacji fal, co miało miejsce podczas Powodzi Tysiąclecia w 1997 r.

Wysoki poziom wody w Odrze w woj. śląskim, powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych, jest obecnie w kilku punktach pomiarowych: w Chałupkach, Krzyżanowicach, Olzie i Raciborzu-Miedoni. Z danych wynika jednak, że mimo wysokich stanów wód, obecnie Racibórz nie jest zagrożony powodzią, choć woda wylała w międzywalu Odry i Kanały Ulgi.

Choć zalana plaża i bulwary mogą niepokoić, nie ma powodu do obaw. Tereny międzywala chronią miasto. Przy wezbraniach takich jak to, z którym mamy do czynienia teraz, ich zalewanie przy obecnie obowiązujących procedurach systemu przeciwpowodziowego jest nieuniknione. W związku z podjętą decyzją o uruchomieniu zbiornika, poziom Odry zacznie opadać”

wskazują raciborscy samorządowcy

Działania miejskich służb są obecnie skoncentrowane na czyszczeniu studzienek kanalizacyjnych oraz prowadzeniu tzw. odwodnienia liniowego na drogach. Zamknięte zostały zasuwy burzowe. Na tzw. niskim Ostrogu woda z kanałów burzowych przepompowywana jest do Odry. Monitorowane są przepływy.

We wtorek, ze względu na niekorzystne prognozy meteorologiczne oraz występujące przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na posterunkach wodowskazowych, wojewoda śląski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, wodzisławskiego, raciborskiego, żywieckiego oraz dla w Bielsku-Białej. Również wojewoda opolski w regionie Górnej Odry ogłosił alarm przeciwpowodziowy w powiatach: głubczyckim, kędzierzyńsko-kozielskim, krapkowickim, opolskim, brzeskim, nyskim oraz w Opolu oraz w gminach Gorzów Śląski i Praszka.

W woj. śląskim, oprócz Odry, stany ostrzegawcze lub alarmowe przekroczone są także na Brynicy w miejscowości o tej samej nazwie oraz w Kozłowej Górze, na Pszczynce w Pszczynie i Mizerowie-Borkach, na Wiśle w Goczałkowicach, a także na rzece Psina w Bojanowie.

"W środę od północy do godziny 15.00 na terenie woj. śląskiego straż pożarna interweniowała 275 razy w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi" - poinformowała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej, mł. bryg. Aneta Gołębiowska. Interwencje wiązały się m.in. z pompowaniem wody z podtopionych posesji i obiektów oraz udrażnianiem przepustów. Ośmiokrotnie strażacy usuwali skutki silnego wiatru, m.in. połamane konary drzew. Najwięcej interwencji odnotowano w środę do popołudnia w Raciborzu (48) i Wodzisławiu Śląskim (45), a także w Gliwicach (25) i Cieszynie (22).(PAP)


Komentarze