Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
7 °C
AAA

Rząd chce wprowadzić rejestrację ciąż?

Wiadomości
Od wtorku wiele kontrowersji wzbudza projekt zmian w Systemie Informacji Medycznej. Minister Zdrowia proponuje dodawanie do SIM informacji o ciąży.

W projekcie z 27 października rozporządzenia Ministra Zdrowia "zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej" to dokument noweli, która w większości wprowadza drobne zmiany w Systemie Informacji Medycznej. Jednak niektórzy internauci dostrzegli, że rząd zamierza wprowadzić do katalogu danych pacjenta również informację o ciąży.

Rząd od 1.I wprowadza rejestrację ciąż. Wszelkie podmioty lecznicze będą wprowadzać do Systemu Informacji Medycznej info o pacjentkach z ciążami. Skierowałem w tej sprawie interw. do Min. Zdrowia. Domagam się wyjaśnień: - kto zainicjował tę zmianę? - jaki jest jej faktyczny cel? - napisał na Twitterze senator KO Krzysztof Brejza. 

Na ten moment do SIM trafiają dane, które pozwalają na identyfikację pacjenta. Rząd proponuje rozszerzyć pakiet informacji o implanty medyczne, alergię, grupę krwi oraz o ciąży. Z jednej strony wydaje się, że jest to propozycja dobra, która może np. zniwelować ryzyko podania niewłaściwych leków w skrajnych przypadkach. Jednak przeciwnicy zauważają, że podawanie informacji o ciąży do SIM może pozwolić władzy kontrolować liczbę kobiet ciężarnych, a tym samym otrzymywać dane o przerwanych ciążach. Mimo braku konkretnych badań, szacuje się, że nawet kilkanaście tysięcy Polek decyduje się na aborcję za granicą, która w naszym kraju jest nielegalna (nie zaszła żadna z przesłanek, które zakłada prawo: ryzyko utraty zdrowia i życia u kobiety lub ciąża wynikająca z przestępstwa).

Senator Brezja wysłał pisma do ministra zdrowia oraz prokuratora generalnego. Zbigniewa ZIobrę zapytał o to - Czy on lub podlegli jemu prokuratorzy kierowali jakiekolwiek sugestie/oczekiwania do Ministerstwa Zdrowia związane z realizacją tzw. wyroku tzw. TK zwł. zmierzające do rejestracji ciąż - skomentował senator KO.