Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
18 °C
AAA

Rydułtowy: Usunięto rozlewisko powstałe po nawałnicy

Wiadomości
Po kilku dniach intensywnych prac w Rydułtowach udało się usunąć rozlewisko, powstałe w miniony czwartek po wezbraniu - na skutek gwałtownej nawałnicy - rzeki Nacyna. Jak podał w niedzielę urząd miasta, zalane wcześniej ulice Radoszowska i Maczka są już przejezdne.

Rydułtowy w powiecie wodzisławskim należały do miejscowości najbardziej dotkniętych podtopieniami, spowodowanymi przecz czwartkowe ulewy. Na niektórych ulicach – oprócz Radoszowskiej i Maczka także m.in. Ofiar Terroru, Strzody, Sobieskiego, Bohaterów Warszawy i Traugutta – utworzyły się rozlewiska, wiele posesji zostało zalanych, a budynków podtopionych.

Prace porządkowe trwają również w innych częściach miasta - strażaków i miejskie służby wspomagał m.in. oddział Wojsk Obrony Terytorialnej, pomagający mieszkańcom, którzy zwrócili się z taką prośbą przy zgłaszaniu szkód. Natomiast prace porządkowe w jednym z parków podjęli – dzięki współpracy ze Służbą Więzienną - więźniowie Zakładu Karnego w Raciborzu. W mieście działa zespół do oceny skutków zniszczeń, gdzie cały czas można zgłaszać poniesione szkody

 

W usuwaniu skutków nawałnic w regionie od czwartku do soboty rano (głównie w powiatach wodzisławskim, raciborskim i rybnickim) uczestniczyło ok. 4 tys. strażaków, którzy podjęli w tym czasie ponad 800 interwencji. Natomiast od soboty do niedzielnego poranka interwencji było ponad 50 – głównie była to kontynuacja naprawy szkód po czwartkowych nawałnicach, a także usuwanie powalonych i połamanych drzew w powiatach bielskim i częstochowskim.

Obecnie sytuacja pogodowa w regionie jest stabilna, do późnej nocy z niedzieli na poniedziałek obowiązuje jednak ostrzeżenie Biura Prognoz Hydrologicznych w Krakowie, dotyczące możliwości gwałtownych wzrostów stanów wody w zlewni Małej Wisły, Przemszy i Soły oraz lokalnych podtopień na tym obszarze

Do niedzielnego wieczoru nie odnotowano większych zdarzeń związanych z ostrzeżeniem pogodowym, a stany ostrzegawcze i alarmowe na rzekach regionu nie były przekroczone. W sobotę odwołany został alarm przeciwpowodziowy w powiecie wodzisławskim, obowiązuje natomiast stan alarmowy w powiecie raciborskim.

Źródło: PAP


Komentarze