Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
17 °C
AAA

Rybnik z certyfikatem „Samorząd Promujący Zdrowie”

Wiadomości
W konkursie oceniane były m.in. osiągnięcia samorządów w zakresie wspierania ekologii, zdrowego stylu życia, sportu i turystyki w latach 2016-2019. Brana pod uwagę była też realizacja konkretnych programów, mających na celu promocję zdrowia, profilaktykę zdrowotną lub popularyzację zdrowego stylu życia, a także inwestycje, przyczyniające się w skali lokalnej do rozwoju aktywności fizycznej mieszkańców lub ochrony środowiska.

Rybnik doceniony został za działania związane z realizacją infrastruktury rowerowej – w tym budowę Bulwarów nad Nacyną, centra przesiadkowe, leśne trasy wokół Pniowca, drogi rowerowe wzdłuż ważniejszych ulic oraz pumptrack i miasteczko ruchu rowerowego.

Dostrzeżono budowanie w Rybniku mody na sport, a poprzez to promocję zdrowego stylu życia, odbywającą się głównie poprzez cykliczne wydarzenia takie jak choćby Rowerowy Maj, Akademie Sportowe, Biegowe Grand Prix, Dzieciniadę, czy liczne imprezy biegowe, rowerowe i nie tylko, organizowane przez rybnicki MOSIR.

Nie bez znaczenia dla uzyskanego wyróżnienia były też miejskie inwestycje, przyczyniające się do rozwoju aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia rybniczan, takie jak budowa tężni solankowej, uruchomienia kąpielisk na Pniowcu i w Rybniku-Kamieniu, toru rolkarskiego modernizacja boiska bejsbolowego.

W konkursie „Samorząd Promujący Zdrowie” nagradzamy oraz wskazujemy opinii publicznej gminy, powiaty i samorządowe województwa, w których podejmowane są efektywne, nowoczesne i skuteczne działania na rzecz rozwoju ochrony zdrowia, profilaktyki zdrowego stylu życia i promocji aktywności fizycznej. W bardzo wielu polskich samorządach realizowane są inicjatywy, projekty i inwestycje, które przyczyniają się do rozwoju systemu ochrony zdrowia i umożliwiają mieszkańcom dostęp do nowoczesnych świadczeń. Samorządy często realizują również godne pochwały inicjatywy proekologiczne – przekonują organizatorzy Konkursu. 

Konkurs „Samorząd Promujący Zdrowie” jest częścią Ogólnopolskiego Programu Akredytacyjnego „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”, który QualityInstitute realizuje od 2015 roku. W Programie tym wyróżniane są najlepsze polskie szpitale, praktyki lekarskie, przychodnie i menedżerowie ochrony zdrowia. Wyróżnienie odebrał dotychczas m.in. prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz prof. Piotr Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Od roku 2019 w Programie obowiązuje nowa Kategoria Konkursowa „Samorząd Promujący Zdrowie” – dla najlepszych polskich samorządów wspierających ochronę zdrowia swoich mieszkańców.

 

Źródło: informacja prasowa


Komentarze