Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-1 °C
AAA

Ruszają pracę zespół ds. czystych technologii węglowych

W czwartek w Katowicach rozpocznie pracę zespół ds. czystych technologii węglowych, który m.in. ma ocenić możliwości dalszego korzystania z węgla np. w niskoemisyjnej energetyce, ciepłownictwie czy przemyśle chemicznym. W skład zespołu wejdą eksperci, związkowcy i przedstawicie górniczych spółek.

Powołanie zespołu jest następstwem porozumienia dotyczącego zasad i tempa transformacji górnictwa, podpisanego 25 września w Katowicach przez przedstawicieli działających na Śląsku związków i delegację rządową. W dokumencie uzgodniono m.in. horyzont działania kopalń do 2049 roku. Jednocześnie strona rządowa zobowiązała się do przeprowadzenia analiz związanych z nowoczesnymi technologiami węglowymi.

Porozumienie przewiduje również utworzenie spółki specjalnego przeznaczenia, której celem będzie realizacja projektów z obszaru czystych technologii węglowych, m.in. tzw. paliwa bezdymnego. Spółka ta zweryfikuje projekty z obszaru technologii IGCC zgazowania węgla), CCS, CCU (wychwytywanie CO2) oraz wykorzystania węgla do produkcji metanolu i wodoru. Przewidywane jest także dopuszczenie wykorzystania tzw. paliwa bezdymnego (węglowego) w gospodarstwach domowych do 2040 roku.

Zagadnienia związane z wykorzystaniem węgla przy użyciu tzw. czystych technologii węglowych mają być przedmiotem prac zespołu, który w czwartek po południu zbierze się po raz pierwszy w siedzibie Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach. Jak poinformował PAP rzecznik resortu aktywów państwowych Karol Manys, posiedzenie będzie miało charakter inauguracyjno-organizacyjny. W spotkaniu weźmie udział wiceszef MAP, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego Artur Soboń.

Jak zapowiadał przed tygodniem Soboń, oprócz kolejnego zespołu ds. nowoczesnych rozwiązań technologicznych opartych na węglu, który w czwartek zbierze się w siedzibie GIG, powołany będzie także zespół mający wypracować mechanizm finansowania górnictwa oraz udzielania sektorowi pomocy publicznej w zgodzie z regułami Komisji Europejskiej. (PAP)

 

Foto: facebook.com/GIGkatowice


Komentarze