Ruda Śląska: zakończyła się rewitalizacja podwórek

Podworko1

Redakcja

19 października 2020

Prace przy unijnym projekcie rewitalizacji 11 podwórek, spośród blisko stu wytypowanych w Rudzie Śląskiej, zakończył tamtejszy samorząd. Jego przedstawiciele zapowiadają, że sięgną po podobne wsparcie w nowej perspektywie - jeśli będzie ono możliwe.

Cytowana w poniedziałkowej informacji o zakończeniu prac w terenie prezydent miasta Grażyna Dziedzic przypomniała, że pomysł renowacji podwórek powstał sześć lat temu.

 „Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że nasz autorski program znakomicie się przyjął. Oprócz rewitalizacji przestrzeni udało nam się zaangażować w projekt mieszkańców – i to chyba jest największy sukces”

oceniła.

Rudzki projekt „podwórkowy” dotyczy przestrzeni wokół budynków wielorodzinnych, głównie w starej zabudowie, wybranych jeszcze w 2015 r. Wcześniej miasto przeprowadziło cykl warsztatów w terenie z mieszkańcami. Bezpośrednio na podwórkach wskazywali oni niedogodności i zwracali uwagę na problemy. Okazało się, że miejsca te są zaniedbane nie tylko pod kątem infrastruktury, ale też w wymiarze społecznym i ekonomicznym.

Projekt infrastrukturalnej odnowy wytypowanych w następstwie warsztatów 11 podwórek otrzymał na początku 2018 r. dofinansowanie w konkursie Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020, dotyczącym rewitalizacji obszarów zdegradowanych w centralnej części woj. śląskiego (ok. 4 mln zł do projektu oszacowanego na 7,8 mln zł).

Trzy pierwsze takie przestrzenie odnowiono w Rudzie Śląskiej w 2018 r., cztery kolejne w 2019 r., a w br. – trzy ostatnie. Dwa z tych podwórek znajdują się blisko siebie w dzielnicy Ruda: przy ul. Matejki 2–12 i przy ul. Matejki 7. Te inwestycje wpisują się w ciąg działań w całej dzielnicy, którą miasto chciałoby – ze względu na walory historyczne – objąć tzw. parkiem kulturowym.

Wcześniej samorząd poddał termomodernizacji i podłączył do nowego źródła ciepła charakterystyczny ciąg budynków przy tej ulicy. Teraz zrewitalizował najbliższe otoczenie. Przy ul. Matejki powstały miejsca spotkań mieszkańców, pojawiła się mała architektura, wybudowano dojścia i chodniki, wraz z oświetleniem. Powstały place zabaw, stare garaże zastąpiono nowymi, zmieniła się zieleń.

Podwórko w Wirku przy ul. Sienkiewicza 11, 13, 13a jest jednym z najmniejszych odnowionych przy unijnym wsparciu - to wewnętrzny plac otoczony ze wszystkich stron budynkami. Wykonano tam nowe odwodnienie, chodniki dojścia, małą architekturę, oświetlenie, rabaty kwiatowe i zieleń w donicach.

Według prezydent Dziedzic takie inwestycje miejskie dają impuls prywatnym inwestorom, którzy w pobliżu zrewitalizowanych obszarów decydują się na kolejne podobne inwestycje.

„Tak właśnie ma wyglądać modelowa rewitalizacja. Jeżeli w kolejnej perspektywie unijnej będziemy mogli ponownie sięgnąć po środki na tego typu działania, na pewno z takiej możliwości skorzystamy”

zapowiedziała.

Rudzki samorząd przypomina, że założeniem jego programu "podwórkowego" jest m.in. aktywizacja mieszkańców. Projekt dotyczy bezpośrednio ponad 3 tys. rudzian. Miasto starało się ich angażować nie tylko w konsultacje, ale także w prace remontowe (głównie nasadzenia zieleni).

Część „społeczna” działań realizowana jest w projekcie "Ruda Śląska stawia na podwórka", na które miasto zdobyło prawie 780 tys. zł unijnego dofinansowania. Projekt zakłada aktywizację społeczno-zawodową, edukacyjną i kulturalną mieszkańców rewitalizowanych obszarów miasta, z uwzględnieniem rejonów odnawianych podwórek.

W Rudzie Śląskiej znajduje się 1667 podwórek zajmujących blisko 370 ha - najwięcej w dzielnicy Ruda – 380 (23 proc.). Tylko przy budynkach komunalnych jest 650 podwórek o powierzchni prawie 105 ha. 88 z nich najbardziej nadaje się do nowego zagospodarowania. W obecnym projekcie odnowiono przestrzenie o łącznej powierzchni 3,6 ha.

Miejski program renowacji podwórek do 2030 r. jest też rodzajem podręcznika dobrych praktyk, z którego mogą korzystać np. spółdzielnie mieszkaniowe. Rudzkie doświadczenia z zakresu renowacji podwórek wykorzystano w publikacji pt. „Kolorowe podwórka - mikrorewitalizacja krok po kroku” obrazującej, jak można odnawiać podwórka niewielkim kosztem, przy zachowaniu walorów trwałości, użyteczności i piękna.(PAP)

foto: UM Ruda Śląska

Podworko3

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.3µg/m3 PM2.5: 0.2µg/m3