Ruda Śląska: rusza akcja "Zakupy dla seniora"

Grandma 3655814 1920

Redakcja

16 marca 2020

Starsi mieszkańcy Rudy Śląskiej będą mogli skorzystać z pomocy harcerzy w zrobieniu zakupów. Zgłoszenia seniorów będą przyjmowane za pomocą uruchomionej przez lokalny samorząd specjalnej linii telefonicznej. Z podobnej pomocy mogą skorzystać mieszkańcy innych miast regionu.

"Seniorzy są szczególnie narażeni na zarażenie koronawirusem, dlatego też trzeba ich chronić i im pomagać. W obecnej sytuacji inicjatywa rudzkich harcerzy jest nie do przecenienia" - wskazała prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic

W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem miasto uruchomiło specjalną linię telefoniczną, pod którą będą przyjmowane zgłoszenia od potrzebujących pomocy. Osoby te mogą dzwonić pod numery: 32 248 63 59 lub 800 158 800. Pracownik Centrum Zarządzania Kryzysowego będzie prosił tylko o podanie imienia i nazwiska, numeru telefonu i adresu zamieszkania.

Z każdym mieszkańcem, który jest w potrzebie, skontaktuje się harcerz, który ustali listę zakupów i przyniesie sprawunki do domu. O pomoc może poprosić każda osoba w podeszłym wieku, w szczególności samotna, chora, niepełnosprawna lub po prostu obawiająca się wyjść z domu.

"Harcerz jest pożyteczny i niesie chętną pomoc bliźnim+ - każdy z nas zna ten punkt prawa harcerskiego. Widząc potrzebę, chcemy na nią czym prędzej odpowiedzieć" - zaznaczył komendant rudzkiego hufca ZHP Marcin Różycki. Jak zaznaczył harcmistrz, seniorom będą pomagać jedynie pełnoletni harcerze, otrzymali oni odpowiednie instrukcje jak zachować szczególne środki ostrożności.

Specjalną akcję pomocy dla osób starszych uruchomił też np. samorząd Świętochłowic. Potrzebę zrobienia zakupów seniorzy mogą tam zgłaszać po numerem telefonu 785 993 155 lub pod adresem e-mail kontakt@ops-sw.pl. Z pomocy będą mogły skorzystać osoby w wieku powyżej 60. roku życia i inni potrzebujący. Skontaktują się z nimi wolontariusze.

Pomoc dla seniorów uruchomiono także w innych miastach woj. śląskiego. W ostatni piątek bezpłatne usługi asystenckie dla osób starszych uruchomił w Częstochowie tamtejszy Polski Komitet Pomocy Społecznej. Asystenci mają robić zakupy, dowozić posiłki i leki oraz pomagać w przygotowaniu jedzenia. Z usług mogą skorzystać osoby powyżej 65. roku życia, samotne, niepełnosprawne.

Z inicjatywy działającej w Częstochowie firmy dostarczającej jedzenie oraz lokalnych stowarzyszeń w mieście od wtorku będzie możliwy bezpłatny dowóz leków dla osób starszych, aby nie musiały opuszczać domów w związku z zagrożeniem koronawirusem.

Samorząd Dąbrowy Górniczej uruchomił od poniedziałku infolinię dla starszych osób, szczególnie osób samotnych, które nie mogą liczyć na wsparcie rodziny. Chodzi o zapewnienie porad, pomocy w zakupach jedzenia i leków oraz zebranie informacji, kto może potrzebować pomocy.

W ramach działań profilaktycznych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Katowicach uruchomiona została infolinia dla osób potrzebujących niezbędnej pomocy.

Wsparcie dla seniorów deklarują też śląscy policjanci - będą pośredniczyli w kontakcie z instytucjami pomocy, a w razie konieczności także w codziennych czynnościach, jak zakupy jedzenia albo dotarcie do lekarza. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.3µg/m3 PM2.5: 15.8µg/m3