Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
1 °C
AAA

Ruda Śląska: Park kulturowy w dzielnicy Ruda? Przymusowy remont dla mieszkańców?

Władze Rudy Śląskiej konsultują z mieszkańcami pomysł utworzenia parku kulturowego w części dzielnicy Ruda. Chodzi o objęcie szczególną ochroną konserwatorską najstarszej dzielnicy miasta, której historia sięga 700 lat. Jest tylko jeden podstawowy kłopot. Pieniądze. Tych może mieszkańcom zabraknąć, jeśli będą musieli wyremontować swoje domy.

Dzięki takiemu rozwiązaniu poprawiłaby się estetyka całej okolicy, a z elewacji zniknęłyby zbędne reklamy, szyldy, a także nielegalnie zamontowane anteny, rolety czy klimatyzatory – podaje rudzki magistrat. „Tak naprawdę w większości przypadków chodzi o wyegzekwowanie przepisów, które już obwiązują” – zaznacza wiceprezydent miasta Michał Pierończyk.

Zgodnie z projektem uchwały, na dostosowanie się do wytycznych mieszkańcy mieliby dwa, a w niektórych przypadkach trzy lata. Lokalne władze zapewniają, że właściciele nieruchomości nie muszą obawiać się, że w tym czasie będzie ich czekał przymusowy remont – sami zdecydują, kiedy wykonają renowację elewacji lub dachu.

Jak przekonuje magistrat, ustanowienie parku kulturowego pozwoli poprawić jakość przestrzeni publicznej, chodzi przede wszystkim o estetykę.Na obszarze parku kulturowego mogą być bowiem ustanowione zakazy i ograniczenia, dotyczące m.in. montażu różnych urządzeń na elewacjach. Tego właśnie obawiają się mieszkańcy, z którymi na specjalnym spotkaniu rozmawiali urzędnicy. Mogli zgłosić swoje uwagi i wątpliwości.

Proponowane regulacje określają m.in. zasady umieszczania i montażu reklam, szyldów, czy innych nośników reklamowych, a także wyglądu i wystroju ogródków gastronomicznych, w tym m.in. rodzaju stosowanych parasoli. Projekt uchwały przewiduje też ograniczenie emisji światła i dźwięków. Chodzi np. o wyeliminowanie zbędnych wyświetlaczy LCD, neonów czy laserów, szpecą wiele sklepów. Ma je zastąpić jednolite, białe światło.

Na krajobraz kulturowy przyszłego parku składają się również elementy krajobrazowe związane z pierwotną działalnością rolniczą miejscowej ludności, łączoną później z działalnością w przemyśle oraz gospodarstwami rolnymi prowadzonymi przez samych Ballestremów, jak folwark czy stawy hodowlane.

Prace nad utworzeniem w Rudzie - najstarszej, bo liczącej ponad 700 lat dzielnicy Rudy Śląskiej - parku kulturowego rozpoczęły się w ubiegłym roku. 

Do tej pory w Polsce utworzonych zostało ponad 30 parków kulturowych, z których najbardziej znanymi są krakowski Kazimierz i ulica Piotrkowska w Łodzi. W województwie śląskim parki kulturowe utworzono m.in. na Hałdzie Popłuczkowiej w Tarnowskich  Górach, która od 2017 r. jest także jednym z obiektów listy światowego dziedzictwa UNESCO oraz na cmentarzu żydowskim w Żorach. Rudzki park ze względu na swój zakres i potencjał fabularny będzie pierwszą tak złożoną opowieścią o górnośląskim dziedzictwie zapisaną w historycznej przestrzeni i obiektach – podkreśla lokalny samorząd. (PAP)

Foto: Ruda Śląska UM


Komentarze