Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
0 °C
AAA

Ruch Chorzów - polsko-śląski klub! Stulecie pięknej historii

Miasta
20 kwietnia 1920 roku - tę datę znają na pamięć wszyscy kibice Ruchu Chorzów. To tego dnia w Hajdukach Wielkich powstał symbol polskiej i śląskiej piłki nożnej!

Czym był Ruch Chorzów sto lat temu? Był dowodem na to, że śląski lud chce sam o sobie decydować i że ten sam śląski lud pragnie wrócić do polskiej macierzy. W kolejnych latach ta symbolika przywiązania do ziemi śląskiej i polskiej pojawiała się wielokrotnie. Ruch Chorzów dał polskiej piłce wyśmienitych piłkarzy, którzy zawsze zakładali z dumą koszulkę z orzełkiem na piersi. Jednocześnie Ruch Chorzów spajał ze sobą ludzi mieszkających na Górnym Śląsku. Zarówno po pierwszej, jak i po drugiej wojnie światowej Niebiescy byli często jedyną formą ucieczki od brutalnej rzeczywistości. Dlatego dziś kibice Ruchu to nie tylko sam Chorzów, ale także wiele miast Górnego Śląska i nie tylko.

Wielu w tym szczególnym okresie robi zestawienie najlepszych piłkarzy w historii Niebieskich. Jednak nie można ominąć również tych, o których historia zapomniała. Ponieważ często nawet zwykli rezerwowi pomagali tym najlepszych w osiągnięciu sukcesów.

Ruch Chorzów nie może cieszyć się ze swojego stulecia tak jak chciałby. Po pierwsze, największy kryzys sportowy i finansowy od początku istnienia. Po drugie, zaraza, która wywróciła nasz świat do góry nogami. Jednak historia Ruchu Chorzów to właśnie historia walki z przeciwnościami losu. Niebiescy wielokrotnie musieli zmierzyć się z różnymi problemami, które pojawiały się co chwilę. I jakoś udało się im zdobyć czternaście tytułów mistrzowskich. Dlatego każdy fan piłki nożnej w Polsce powinien wierzyć w to, że Ruch prędzej czy później wróci na szczyt – bo to po prostu opłaca się naszej piłce.

Ruchowi życzymy kolejnych mistrzostw i kolejnych stu lat budowania śląskiej i polskiej tradycji sportowej!


Komentarze