Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
1 °C
AAA

Rozpoczęła się wypłata kolejnych rekompensat za utracony deputat węglowy

Wiadomości
Rozpoczęła się wypłata kolejnej transzy 10-tysięcznych rekompensat za utracony deputat węglowy. W najbliższym czasie środki otrzyma ok. 3 tys. osób uprawnionych do tego świadczenia, wśród nich wdowy i sieroty po zmarłych górnikach - podało w poniedziałek Ministerstwo Energii.

- Rusza kolejna transza środków przeznaczonych na rekompensaty z tytułu utraconego prawa do deputatu węglowego, które trafiły do spółek górniczych. Świadczenia przekazywane będą przez poszczególne spółki - poinformował wiceminister energii Adam Gawęda, cytowany w komunikacie resortu.

Jak podało ministerstwo, wypłata obejmie ok. 3 tys. osób, a łączny koszt wypłacanych im świadczeń przekracza 20 mln zł.

- Osoby, które zadeklarowały w składanych wnioskach wypłaty na konto, pieniądze mogą otrzymać już dziś. Natomiast ci, którzy chcieli skorzystać z usługi pocztowej, czyli przez tzw. autowypłaty w dowolnych oddziałach banku PKO BP, muszą poczekać na pisma potwierdzające (pocztą) - poinformował resort energii.

Rozpoczęcie wypłat kolejnej transzy rekompensat wiceminister Gawęda potwierdził także podczas poniedziałkowej debaty przedwyborczej poświęconej górnictwu, zorganizowanej w Katowicach przez branżowy tygodnik Trybuna Górnicza oraz portal gospodarczy nettg.pl.

- Nie zapominając o ludziach stworzyliśmy proces i program, który umożliwił rekompensatę dla górników, dla wdów górniczych, dla sierot. Dzisiaj od 7.30 rano rozpoczęliśmy dalszy proces - około 2,8 tys. osób - z następnej już zweryfikowanej puli wdów górniczych - otrzyma wpływ na swoje konta, otrzymają świadczenia rekompensacyjne. To również jest odpowiedź na to, że nie zostawiamy tych ludzi samym sobie, tylko rozwiązujemy problemy, pozostawione mam przez poprzedni rząd - mówił wiceszef resortu energii.

Pozostałe wnioski osób ubiegających się o rekompensaty są w trakcie weryfikacji. We wrześniu przekazanie środków na rekompensaty pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja finansów, co otworzyło drogę do wypłaty świadczenia następnej grupie uprawnionych osób.

5 września stowarzyszenia skupiające emerytów oraz wdowy i sieroty po górnikach - wspierane przez posłów Platformy Obywatelskiej - zaapelowały do rządu o realizację ustawowych rekompensat za utracony deputat węglowy. Ich przedstawiciele oceniali, że wypłata tych świadczeń przebiega opieszale, a wielu emerytom rekompensaty nie przysługują. Wiceminister energii mówił wówczas, że wypłata kolejnej transzy rekompensat na podstawie ubiegłorocznej ustawy będzie możliwa po przekazaniu środków przez resort finansów, w następstwie pozytywnej opinii sejmowej komisji finansów. We wrześniu komisja wydała pozytywną opinię w tej sprawie.

Na podstawie ustawy z 2017 r. pieniądze za utracone deputaty węglowe dostało ponad 212 tys. emerytów i rencistów górniczych. W ubiegłym roku uchwalono kolejną ustawę, obejmującą także m.in. wdowy i sieroty po górnikach. Na podstawie tej ustawy złożono ok. 13 tys. wniosków, z czego ponad 5 tys. osób – jak podawali w sierpniu przedstawiciele resortu energii – już otrzymało środki. Na wypłatę czekała dotąd grupa ok. 3 tys. osób, których wnioski i uprawnienia do świadczenia są już zweryfikowane. Inne wnioski są w trakcie weryfikacji.

PAP)


Komentarze