Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje o oddawanie krwi!

Krwiodawstwo

Redakcja

3 listopada 2020

O oddawanie osocza pomocnego w leczeniu chorych na COVID-19 zaapelowało do ozdrowieńców Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Osocze to zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych z ciężkimi objawami zakażenia.

"Potrzebne osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa zapraszają do oddania osocza wszystkie osoby, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe" – napisano we wtorkowej informacji katowickiego RCKiK.

O kontakt pod numerami 726-227-229 lub 32-20-87-419 proszone są te osoby z regionu, które przeszły COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowo lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2, a także są w wieku 18-60 lat i nie miały transfuzji krwi lub jej składników, a od wykonania ich ostatniego badania z wynikiem ujemnym minęło 14 dni.

W rozmowie telefonicznej pod wskazanymi numerami katowickiego RCKiK dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony będzie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania.

RCKiK wyjaśnia, że osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na zatrzymywane osocze oraz pozostałe elementy krwi, zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30 do 40 min.

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane. Zależnie od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

Terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem ebola, koronawirusem SARS-CoV, wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem ptasiej grypy A (H5N1).

Zawarte w osoczu przeciwciała wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, mają blokować namnażanie się wirusa w organizmie zakażonego pacjenta.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.3µg/m3 PM2.5: 8.2µg/m3