Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
5 °C
AAA

Racibórz: Kolejny etap modernizacji zasilania na początku 2021 roku

Wiadomości
Do marca przyszłego roku Tauron zakończy kolejny etap modernizacji systemu zasilania w energię ok. 50-tysięcznego Raciborza i ościennych gmin. Na realizację przedsięwzięcia energetyczna spółka przeznaczyła 41 mln zł, z czego czwarta część to koszt realizowanych obecnie robót.

Dla miasta Racibórz oraz gmin sąsiednich zakończenie inwestycji oznaczać będzie poprawę pewności zasilania w energię elektryczną, m.in. przez likwidację przestarzałych i wyeksploatowanych elementów sieci - słupów z lat międzywojennych oraz izolatorów i przewodów z lat 80

- podała Grupa Tauron we wtorkowym komunikacie.

Złożony z kilku etapów projekt, służący poprawie zaopatrzenia Raciborza w energię, koncentruje się wokół przebudowy dwóch zasilających miasto linii wysokiego napięcia. Chodzi o linię od stacji Rydułtowy do położonej w centrum miasta stacji Studzienna oraz linię rezerwową.

Dzięki inwestycji wzrosną możliwości przesyłowe linii Rydułtowy-Studzienna, co umożliwi przyłączanie do sieci nowych klientów. Jeden z nich złożył zamówienie na dodatkowe 22 megawaty mocy.

Jak wynika z wtorkowego komunikatu Grupy, rocznie Tauron inwestuje w sieć dystrybucyjną w woj. śląskim ponad 500 mln zł. W ostatnim czasie m.in. przebudowano stację Janów w Katowicach-Nikiszowcu, kosztem ponad 18 mln zł. Zakończono też modernizację stacji elektroenergetycznej Wisła w Istebnej oraz punktu zasilania w Bielsku-Białej. Do 2022 r. gotowy będzie natomiast główny punkt zasilania Czechowice Zachód.

Wśród inwestycji realizowanych w północnej części woj. śląskiego jest m.in. modernizacja stacji elektroenergetycznej Koksownia w Częstochowie, a także prace służące zasileniu zmodernizowanej linii tramwajowej w tym mieście. Zaplanowano również kompleksową modernizację stacji w Szczekocinach oraz budowę stacji Sabinów. W planach jest modernizacja lub budowa trzech kolejnych stacji, m.in. na terenie częstochowskiej strefy ekonomicznej.(PAP)


Komentarze