Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
26 °C
AAA

Przeprowadzono testy obciążeniowe nowego wiaduktu w Jastrzębiu-Zdroju

fot. UM Jastrzębie-Zdrój
Cztery 30-tonowe ciężarówki i specjalistyczna aparatura pozwoliły sprawdzić, jak będzie pracował nowy wiadukt w Jastrzębiu-Zdroju.

Testy wiaduktu zostały przeprowadzone zgodnie z opracowanym wcześniej szczegółowym planem. Zakładał on dwa schematy ustawienia ciężarówek – każdy z nich został odtworzony na obu częściach mostu.

Ciężarówki ustawiono jak najbliżej siebie zarówno przy wewnętrznym, jak i zewnętrznym krawężniku. Następnie dokonano precyzyjnych pomiarów ugięć przęseł i przemieszczeń w łożyskach. Na podstawie tych danych zostanie sporządzony raport, porównujący dane z założeniami, przyjętymi w projekcie. Najprościej rzecz ujmując, pozwoli to sprawdzić, czy wiadukt będzie spełniał swoją rolę dokładnie tak, jak zapisano w projekcie.

Mówimy tu o pomiarach dokładnych do setnej, a nawet tysięcznej części milimetra. Ich przeprowadzenie to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Jest również niezbędne przed końcowym odbiorem wiaduktu”

tłumaczył naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji, Jarosław Piechaczek.

Testy wiaduktu to jeden z ostatnich etapów prac. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostanie on oddany do użytku w drugiej połowie czerwca.

Łączny koszt przebudowy wiaduktu wraz z budową ronda to ponad 18  milionów złotych, jednak tylko połowa tej kwoty wydana zostanie z budżetu miasta. Druga część zostanie pokryta przez Fundusz Dróg Samorządowych.

Źródło: UM Jastrzębie-Zdrój


Komentarze