Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
23 °C
AAA

Protest w Katowicach! Starcia pod Archikatedrą! Policja użyła gazu! [FOTO+WIDEO]

Trzeci protest przeciwników wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. zakazu aborcji eugenicznej w Katowicach! Doszło do poważnych starć z policją oraz zwolennikami zakazu! Funkcjonariusze użyli siły oraz gazu pieprzowego!

Trzeci protest pod budynkiem Archikatedry w Katowicach ponownie zmobilizował około 10 tys. przeciwników wyroku TK ws. aborcji eugenicznej. Jednak tym razem na schodach świątyni stanęli również przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej i przeciwnicy aborcji. Policja ustawiła się pomiędzy obiema grupami. Od samego początku było nerwowo. Główne z powodu "obrońców życia", którzy, wystawili baner antyaborcyjny. To tylko zdenerwowało tysiące nastawionych na nich wrogo ludzi. 

Przez kilkadziesiąt minut okoliczni mieszkańcy wysłuchiwali wulgarne hasła - wymierzone głównie w obóz rządzący i Konfederację. Do pierwszego starcia doszło, gdy paru osobom z grupy przeciwników wyroku udało się wedrzeć na schody. Chcieli porwać baner antyaborcyjny. Wtedy do akcji wkroczyły jednostki prewencyjne policji, które odepchnęły tłum.

Chwilę później ktoś rzucił jakimś przedmiotem w jednego z policjantów. To dało pretekst służbom do interwencji. Użyto siły fizycznej oraz gazu pieprzowego. Po tym incydencie protestujący wyruszyli w miasto. Po godz. 21 wrócili pod Archikatedrę, aby dalej manifestować swoje niezadowolenie. 

Są osoby zatrzymane, zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie. Wśród przeciwników wyroku pojawili się Łukasz Kohut i Maciej Kopiec. Zaś Młodzież Wszechpolską wsparł swoją obecnością Dobromir Sośnierz.

WIDEO - UWAGA, POJAWIAJĄ SIĘ WULGARYZMY.