Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
2 °C
AAA

Protest w Katowicach. Policja tłumaczy użycie gazu [WIDEO]

Wiadomości
Niedzielne protesty pod Archikatedrą w Katowicach były bardzo burzliwe. Dwukrotnie doszło do starcia manifestujących z policją. Funkcjonariusze użyli gazu.

Policja miała wczoraj trudne zadanie, które polegało na utrzymaniu porządku pod Archikatedrą w Katowicach. Po jednej stronie musiała kontrolować zachowanie blisko 10 tys. przeciwników wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Z drugiej strony kilkadziesiąt osób z Młodzieży Wszechpolskiej prowadziło kontrmanifestację. Doszło do starć z policją. Funkcjonariusze użyli gazu. 

Poniżej publikujemy relację KWP w Katowicach. Policja informuje o osobach zatrzymanych oraz o zniszczeniach, których mieli dokonać przeciwnicy wyroku TK.

Katowiccy mundurowi razem z policjantami z oddziału prewencji podczas wczorajszego protestu nie dopuścili do konfrontacji pomiędzy manifestującymi o odmiennych poglądach. Pomimo nadawanych komunikatów policyjnych o konieczności zachowania zgodnego z prawem, tłum zgromadzonych zaczął napierać na policjantów, którzy stali pomiędzy dwoma grupami manifestujących osób. Część z nich zaatakowała stróżów prawa parasolami, rzucała w mundurowych kamieniami, butelkami i puszkami, szarpała za tarcze i popychała, chcąc przedostać się przez policyjny kordon. Policjanci użyli środków przymusu bezpośredniego w postaci gazu i siły fizycznej. Trzy osoby zostały zatrzymane. To kobieta i dwóch mężczyzn. Zatrzymanym przedstawiono m.in. zarzut czynnej napaści na policjantów, naruszenia ich nietykalności, znieważenia, a także zmuszania przemocą do zaniechania prawnej czynności służbowej. Ponadto mundurowi wylegitymowali 50 osób. W trakcie wczorajszego protestu manifestujący uszkodzili policyjny radiowóz, a jeden ze stróżów prawa został dotkliwie poturbowany, kiedy zatrzymywał agresywnego mężczyznę. Policjant trzymając zatrzymanego został przewrócony i wielokrotnie kopany po tułowiu i głowie w celu odbicia zatrzymanego mężczyzny. Pomimo brutalnego ataku funkcjonariusz nie wypuścił zatrzymanego - informuje śląska policja.

Niedzielny protest zakończył się po 22. Manifestujący po raz drugi przeszli ulicami Katowic. 


Komentarze