Premier w Jastrzębiu-Zdroju. Ogłosił powstanie Pawilonu Porozumienia Jastrzębskiego im. Lecha Kaczyńskiego [WIDEO]

241119079 210747157755840 1569548577844684393 n

Redakcja

3 września, 2021

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9:00 w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Po Mszy św. uczestnicy przeszli pod Pomnik Porozumienia Jastrzębskiego, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów. W wydarzeniu wziął udział premier Mateusz Morawiecki i m.in. dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

3 września 1980 r. o godz. 5.45 został podpisany dokument kończący strajk w KWK Manifest Lipcowy w Jastrzębiu-Zdroju: „Protokół porozumienia zawartego przez Komisję Rządową i Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w dniu 3 września 1980 roku w Kopalni Węgla Kamiennego Manifest Lipcowy”.

Ze strony MKS „Protokół...” sygnowali: Jarosław Sienkiewicz (przewodniczący), Stefan Pałka i Tadeusz Jedynak (wiceprzewodniczący), Jan Jarliński, Piotr Musiał, Andrzej Winczewski, Marian Kosiński, Roman Kempiński, Mieczysław Sawicki, Kazimierz Stolarski, Ryszard Kuś, Wacław Kołodyński, Władysław Kołduński, Grzegorz Stawski; ze strony rządowej: wicepremier Aleksander Kopeć, z-ca członka Biura Politycznego i sekretarz KC PZPR Andrzej Żabiński, minister górnictwa Włodzimierz Lejczak, sekretarz KW PZPR w Katowicach Wiesław Kiczan, podsekretarz stanu w Ministerstwie Górnictwa Mieczysław Glanowski, I z-ca wojewody katowickiego Zdzisław Gorczyca, rektor Politechniki Śląskiej Jerzy Nawrocki.

Potwierdzono w nim ustalenia gdańskie, zniesiono 4-brygadowy system pracy w górnictwie (oznaczał on konieczność pracy 7 dni w tygodniu). Władze zobowiązały się do przedstawienia Sejmowi PRL projektu obniżenia wieku emerytalnego w górnictwie. Ważnym ustaleniem było wprowadzenie od 1 stycznia 1981 r. wolnych wszystkich sobót i niedziel (w intencji przedstawicieli władz zapis dotyczył jedynie górników, ale w tekście porozumienia jasno tego nie zaznaczono, co spowodowało na początku 1981 r.  konflikt o wolne soboty). Przedstawiciele rządu zgodzili się też na realizację szeregu postulatów socjalno-bytowych, m.in. wpisanie pylicy płuc do wykazu chorób zawodowych.

W trakcie przemówienia w piątek 3 września 2021 roku premier Mateusz Morawiecki przepraszał za "potknięcia".

To porozumienie jest ważne, od niego zależy siła Rzeczypospolitej. Jestem przekonany, że żyjący i ci, których już nie ma wśród nas, twórcy "Solidarności" życzyli by sobie tego. Tego ja sobie także życzę i tego życzę wszystkim rodakom, a jeśli na tej drodze ku porozumieniu pojawiają się potknięcia, to warto przeprosić i ja za nie przepraszam, bo chcę dążyć do takiego porozumienia, do tego, abyśmy razem budowali i razem zbudowali Rzeczpospolitą solidarną

- powiedział mateusz morawiecki.

Premier zapowiedział również utworzenie Pawilonu Porozumienia Jastrzębskiego im. Lecha Kaczyńskiego.

Źródło: własne / IPN

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.8µg/m3 PM2.5: 0.7µg/m3