Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

Premier w Chorzowie: Dziękuję górnikom za ich ciężką pracę

Wiadomości
screen Slaskie - pozytywna Energia
Premier Mateusza Morawiecki podczas Konwentu Samorządowego o funduszach europejskich zapowiedział utworzenia Funduszu Transformacji Śląska. Sporo mówił również o górnictwie. W tym samym czasie związkowcy czekali w PGG na powrót wiceministra Piotra Pyzika.

W środę na Stadionie Śląskim odbył się Konwent Samorządowy o funduszach europejskich. Gościem specjalnym otwarcia był premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapowiedział, że 76 mld euro trafi do Polski. To pieniądze, które w ramach Umowy Partnerstwa otrzymamy od Unii Europejskiej. 5 miliardów euro otrzyma województwo śląskie - przede wszystkim na transformację. 

Projekt Funduszy europejskich dla województwa śląskiego jest zbudowany na siedmiu priorytetach finansowanych z funduszy na rzecz Polityki Spójności oraz Priorytetu VIII, finansowanego z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

  • Priorytet I. Inteligentne Śląskie – 403,4 mln euro
  • Priorytet II. Ekologiczne Śląskie – 703,5 mln euro
  • Priorytet III. Mobilne Śląskie – 212,9 mln euro
  • Priorytet IV. Lepiej połączone Śląskie – 301,2 mln euro
  • Priorytet V. Społeczne Śląskie EFS+ – 796,3  mln euro
  • Priorytet VI. Śląskie dla mieszkańca – 139,8 mln euro
  • Priorytet VII. Śląskie bliżej obywateli – 250,4 mln euro
  • Priorytet VIII. Śląskie w transformacji – 2 039 054 966 euro.

- Zatwierdzenie w wyniku wielomiesięcznych negocjacji Umowy Partnerskiej z Unią Europejską jest pozytywnym przełomem (...) To ogromne środki, których nigdy nie było - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Chorzowie. Zapowiedział również utworzenie Funduszu Transformacji Śląska. - Staraliśmy się tak konstruować polityki społeczne, aby ta sprawiedliwa transformacja sprawiła, że Śląsk będzie jeszcze lepszym miejscem do życia i pracy. W tym celu powołamy wkrótce Fundusz Transformacji Śląska - dodał.

Morawiecki część swojego wystąpienia poświęcił górnictwo. Właśnie w czasie jego wystąpienia Piotr Pyzik rozmawiał ze związkowcami Polskiej Grupy Górniczej, którzy protestują w siedzibie spółki. Chcieli również zobaczyć się z premierem, który jednak wybrał chwalenie ich na odległość.

- Wyzwania polityki klimatycznej są bardzo ważne. Ale nie mogą odbywać się kosztem człowiek, rodzin, śląskich rodzin. Dlatego niech mi będzie wolno z tego miejsca podziękować górnikom - stwierdził premier.

- Wierzyliśmy w to, że górnictwo jest ogromną wartością i przechowaliśmy tę wartość. Dziś państwa, które jeszcze pół rok temu podkreślały szybkie odejścia od energetyki opartej o węgiel. Dziś przyjmują plany awaryjne powrotu do węgla (...) Dziękuję górnikom za ich ciężką pracę i za to także, że wytrwaliście. I wam, i związkom zawodowym i kierownictwo - powiedział Mateusz Morawiecki na Stadionie Śląskim i dodał, że za czasów poprzedników strzelano do górników, natomiast rząd PiS woli rozmawiać -  W Jastrzębiu i potem w Zabrzu strzelano do górników podczas ich protestu. My zawsze staramy się rozwiązywać problemy społeczne inaczej. 

Następnie premier udał się... do Boronowa w powiecie lublinieckim. Tam przekazał, że liczy na kompromis ze związkowcami. - W trzeciej dekadzie lipca spotkam się z przedstawicielami górniczych związków zawodowych - powiedział na konferencji prasowej.