Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
24 °C
AAA

Pożar sadzy w Czechowicach-Dziedzicach. W tym sezonie grzewczym w powiecie było blisko 30 takich interwencji

Wiadomości
fot. FB/OSP "Dziedzice" w Czechowicach Dziedzicach
W ostatnim czasie znacznie wzrosła liczba interwencji związanych z pożarami sadzy w kominie. W tym sezonie grzewczym było ich już blisko 30 na terenie miasta Bielska-Białej i powiatu bielskiego.

Wczoraj po godz. 13.00, strażacy gasili pożar sadzy w budynku mieszkalnym mieszczącym się w Czechowicach-Dziedzicach przy ulicy A. Krzanowskiego.

Właściciel zasypał palenisko pieca centralnego ogrzewania piskiem, a następnie opuścił budynek i nie wymagał pomocy medycznej.

Działania zastępów polegały na wygaszeniu paleniska oraz wyniesieniu resztek palącego się opału na zewnątrz. Przy użyciu zestawu kominiarskiego usunięto palącą się sadzę ze ścianek komina. Cały komin sprawdzono kamerą termowizyjną- nie stwierdzono zagrożenia.

W działaniach udział brały zastępy Komendy Miejsiej PSP w Bielsku-Białej oraz OSP "Dziedzice" w Czechowicach Dziedzicach.

Pamiętajmy, spalanie w piecu mokrego drewna, płyt wiórowych, śmieci i odpadów komunalnych oraz elementów z tworzywa sztucznego i gumy skutkuje odkładaniem się wewnątrz przewodu kominowego sadzy, czyli pozostałości z niepełnego spalania tychże materiałów stałych. W wyniku ich nagromadzenia może dojść do zapalania się sadzy w kominie.

Pożar sadzy to zjawisko, któremu towarzyszy bardzo głośny szum, spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Często z komina wydobywają się również strzelające iskrami płomienie ognia oraz wydobywa się ciemny dym. Pożarowi sadzy towarzyszy bardzo wysoka temperatura, przekraczająca 1000°C, mogąca doprowadzić do rozszczelnienia się komina, co w konsekwencji może być przyczyną zapalenia się elementów konstrukcji budynku, znajdujących się w pobliżu przewodu kominowego.

 

W przypadku zaistnienia pożaru sadzy należy:

  • niezwłocznie powiadomić straż pożarną,
  • wygasić ogień w urządzeniu grzewczym,
  • zamknąć dopływ powietrza do komina od dołu i o ile to możliwe od góry.

Do palącego się komina nie wolno wlewać wody, gdyż może to doprowadzić do jego rozerwania i rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek!

Aby ugasić palącą się sadzę zaleca się wsypanie do wlotu komina soli kuchennej lub piasku. Gdy to nie przynosi skutku można użyć gaśnicy proszkowej, podając prąd proszku przez wyczystkę w dolnej części komina.

 

Źródło: Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej/facebook


Komentarze