Powstanie trasa łącząca aglomerację z Pustynią Błędowską

Pustynia Bledowska Polish Sahara panoramio

Redakcja

21 stycznia 2020

Najpóźniej jesienią tego roku turyści z aglomeracji śląsko-dąbrowskiej będą mogli dotrzeć na Pustynię Błędowską w Dąbrowie Górniczej nową trasą, powstającą w ramach wartego kilka milionów złotych projektu „Wrota do Pustyni Błędowskiej”. To wspólna inicjatywa nadleśnictw Siewierz i Olkusz.

Dzięki współpracy i pieniądzom dwóch nadleśnictw powstanie transwojewódzka droga leśna - trasa widokowa doskonała dla turystyki pieszej, rowerowej czy nordic walkingu”

poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Sławomir Cichy

Chodzi o drogę łączącą Dąbrowę Górniczą z gminą Klucze w Małopolsce. „Wrota do Pustyni Błędowskiej” to nazwa projektu, którego celem jest m.in. stworzenie trasy, łączącej się z kilkunastoma istniejącymi dziś szlakami turystycznymi, pieszymi i rowerowymi. Jednym z nich jest ścieżka rowerowa biegnąca wzdłuż rzek Białej Przemszy i Białej, również prowadząca na Pustynię Błędowską i do miejscowości Klucze, łącząca się ze ścieżkami wytyczonymi w miejscowościach ościennych.

Czytaj także: klub z Błędowa przegrał z... dzikami

Zakończył się już etap projektowania nowej drogi oraz tzw. uzgodnienia terenowe. Wiosną, po skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, zaplanowano przetarg mający wyłonić wykonawcę trasy.

„Jesteśmy też po wstępnych rozmowach z prezydentem Dąbrowy Górniczej, który zadeklarował włączenie się miasta w ten projekt. Lasy Państwowe wydadzą na jego realizację kilka milionów złotych” – poinformował nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz Grzegorz Cekus.

Po stronie gminy będzie zbudowanie infrastruktury parkingowej, aby mieszkańcy mogli przyjechać nawet z odległych miast aglomeracji, zostawić samochód i ruszyć rowerami, z kijkami bądź pieszo podziwiać największy w Europie obszar pustynny. „Dziś jest on trochę zapomniany, gdzieś na marginesie regionu, jednak jego walory krajobrazowo-turystyczne są trudne do przecenienia” – ocenił nadleśniczy.

Rozważane jest stworzenie bazy parkingowej w dzielnicy Okradzionów, w widłach rzek Białej Przemszy i Białej. W pobliżu można podziwiać Lipy Dobieckie - pomniki przyrody, których wiek szacuje się na 370-390 lat. Obecnie, wybierając się na Pustynię Błędowską, można zaparkować w sąsiedztwie istniejącego w Dąbrowie Górniczej Eurocampingu - bazy biwakowo-campingowo-rekreacyjnej. W tym miejscu zaczyna się Szlak Pustynny PTTK o długości 28,5 km. Niedaleko stąd również do Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.

W tym miejscu, zwanym przez żołnierzy „Polską Saharą”, prowadzone były wspólne manewry polskich spadochroniarzy m.in. z oddziałami niemieckimi czy amerykańskimi załogami samolotów C-130 Hercules, należącymi do rotacyjnego komponentu lotniczego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Z poligonu na pustyni korzystała też 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.7µg/m3 PM2.5: 9.5µg/m3