Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
2 °C
AAA

Powstała strona, która liczy ile kosztuje Polskę kopalnia Turów

Wiadomości
20 września Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował, że Polska musi zapłacić 500 tysięcy euro dziennie za funkcjonowanie kopalni Turów, która według UE łamie prawo.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce zapłatę 500 tysięcy euro za każdy dzień działalności kopalni Turów. 

Stwierdziwszy, że udzielając tej koncesji Polska dopuściła się szeregu naruszeń prawa Unii, Czechy wniosły, w dniu 30 września 2020 r., sprawę do Komisji Europejskiej. W dniu 17 grudnia 2020 r. Komisja wydała uzasadnioną opinię, w której zarzuciła Polsce szereg naruszeń prawa Unii. Komisja uznała w szczególności, że, przyjmując przepis pozwalający na przedłużenie do sześciu lat obowiązywania koncesji na wydobywanie węgla brunatnego bez przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, państwo to naruszyło dyrektywę w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko - informuje Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W lutym 2021 Czechy złożyły skargę na Polskę, a 21 maja TSUE uwzględniła wniosek naszych południowych sąsiadów.

Uwzględniając okoliczności danego przypadku oraz, w szczególności, to że postanowienie z dnia 21 maja 2021 r. dotyczy środka tymczasowego, którego przestrzeganie jest konieczne, aby zapobiec wyrządzeniu poważnej i nieodwracalnej szkody dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzkiego, należy nakazać Polsce zapłatę na rzecz Komisji kary pieniężnej w kwocie 500 000 EUR dziennie, począwszy od dnia doręczenia Polsce niniejszego postanowienia aż do chwili, w której to państwo członkowskie zastosuje się do treści postanowienia z dnia 21 maja 2021 r. - czytamy w komunikacie prasowym TSUE z 20 września 2021 roku.

Premier Mateusz Morawiecki nie zgodził się z tą decyzją. Powiedział, że "Wykorzystamy wszystkie możliwości prawne i inne aby wykazać absolutną nieproporcjonalność decyzji". 

Tymczasem powstała strona internetowa https://ilekosztujeturow.pl/ , Od wtorku 21 września wylicza karę Polski za wydobywanie węgla brunatnego w Turowie. Co sekundę kwota wzrasta o 5-6 euro. Strona od razu przelicza karę na złotówki i "sasiny" (1 sasin to 70 milionów złotych). Pokazuje również o ile wzrosła kara od momentu wejścia na stronę. 

 


Komentarze