Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
9 °C
AAA

Porozumienia dot. Europejskiego Miasta Nauki. "Sektor akademicki będzie motorem transformacji"

Wiadomości
W Planetarium Śląskim instytucje samorządowe i siedem uczelni z woj. śląskiego podpisały porozumienie dotyczące Europejskiego Miasta nauki, którym w 2024 roku będą Katowice.

Samorządy i uczelnie podpisały porozumienie:

Prestiżowy tytuł Europejskiego Miasta Nauki przyznawany jest co dwa lata, począwszy od 2004 roku. Jego ideą jest pogłębienie zmian towarzyszących transformacji społeczeństwa tych miast i regionów w stronę społeczeństwa nauki. Obejmuje to wspieranie badań, naukowców, zainteresowania nauką młodszych pokoleń, festiwale naukowe oraz wzmocnienie lokalnego środowiska badaczy. 

Decyzja o przyznaniu Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki zapadła w grudniu 2021 r. W lipcu 2022 roku podczas konferencji w Leiden, prezydent Katowic Marcin Krupa odebrał z rąk burmistrza Henri Lenferink klucz symbolizujący tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Po raz pierwszy tytuł Europejskiego Miasta Nauki został przyznany miejscowości z Europy Środkowo-Wschodniej. Znaczenie w wyborze Katowic miał m.in. Śląski Festiwal Nauki. Stowarzyszenie EuroScience, przyznające tytuł EMN, doceniło m.in. wzorową współpracę włodarzy miasta z uczelniami organizującymi ŚFN, na czele z pomysłodawcą i liderem przedsięwzięcia, czyli Uniwersytetem Śląskim.

Wraz z tytułem Europejskiego Miasta Nauki wiąże się prawo organizacji w 2024 roku EuroScience Open Forum (Otwarte Forum EuroScience – ESOF). Jest ono poświęcone kluczowym dla przyszłości świata badaniom naukowym i innowacjom. Będzie to jedne z największych i najbardziej prestiżowych wydarzenie o charakterze technologicznym i naukowym na świecie. 

W czwartek, 22 września w Planetarium Śląskim podpisano porozumienie dotyczące współpracy w ramach zadań wynikających z tytułu Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Dokument podpisali: marszałek woj. śląskiego, wojewoda śląski, przewodniczący GZM, prezydent Katowic oraz rektorzy siedmiu uczelni publicznej: Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Wychowania Fizycznego, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. To pierwszy raz w historii, kiedy siedem największych uczelni z województwa śląskiego będzie ze sobą współpracować przy jednym projekcie. 

- Przyjęliśmy strategię, że szeroko pojęty sektor akademicki będzie motorem transformacji - powiedział marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, który dodał, że liczy na to, iż uda się przekazać środki unijne i rządowe na rozwój uczelni wyższych. 

- Chciałbym pogratulować nam mądrości. To unikalna skłonność w naszym kraju, żeby zapomnieć o indywidualnych ambicjach i zobaczyć siłę w połączeniu we współpracy - stwierdził rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Ryszard Koziołek.