Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
19 °C
AAA

Poprawiły się warunki turystyczne na beskidzkich szlakach

Skocz w Beskidy
Dobre warunki panują na szlakach turystycznych w Beskidach. Jedynie w najwyższych partiach Babiej Góry i Pilska wędrowcy mogą napotkać resztki śniegu – poinformowali w sobotę beskidzcy goprowcy. Rano było w górach chłodno, ale słonecznie.

„Powyżej 1300 m npm można napotkać płaty śniegu. Tam może być ślisko. Poniżej - warunki na szlakach są dobre i bardzo dobre. Jest słonecznie. Spodziewamy się, że ruch turystyczny będzie duży” – poinformował ratownik dyżurny GOPR ze stacji w Szczyrku.

Samorządowcy ze Szczyrku i Lanckorony, miejscowości obleganych przez turystów, zaapelowali o przestrzeganie zasad dotyczących epidemii: przede wszystkim o noszenie maseczek i utrzymywanie odpowiedniego dystansu między sobą. „Niestety, zaobserwowałem w zeszły weekend, że wielu turystów nagminnie łamało te zasady. Mało tego, zbierali się w grupy i gromadzili, co jest również zabronione” – wskazał wójt Lanckorony Tadeusz Łopata.

Burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy dodał, że „jeśli będziemy się zachowywali odpowiedzialnie na ulicach, w sklepach, na szlakach turystycznych, na wyciągach, (…) jeśli będziemy się kierowali zdrowym rozsądkiem, to nie przyczynimy się do rozpowszechniania koronawirusa”.

W sobotę rano temperatura przy schroniskach na Markowych Szczawinach na Babiej Górze i Hali Miziowej na Pilsku wynosiła 4 st. C. Podobnie było na Klimczoku. 8 st. C wskazywały termometry na Przysłopie i Leskowcu.

Turyści wybierając się w góry muszą odpowiednio się ubrać. Solidne budy i nieprzemakalna kurtka to absolutna podstawa.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. (PAP)


Komentarze