Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

Ponad połowa łóżek dla chorych na COVID-19 jest wolna!

Wiadomości
Ponad połowa spośród przeszło 4 tys. łóżek szpitalnych, utworzonych na potrzeby chorych na COVID-19 w woj. śląskim, była w poniedziałek wolna – wynika danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zajętych pozostawało blisko dwie trzecie łóżek respiratorowych.

Według najświeższych danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, z poniedziałku, w sumie w regionie dla chorych na COVID-19 wymagających hospitalizacji przygotowano 4007 łóżek w szpitalach I, II i III poziomu, z czego zajętych było 1967. W regionie jest też obecnie 316 łóżek respiratorowych, z czego zajętych – 198.

Oznacza to spadki zajętości łóżek covidowych w regionie. W ostatnią środę na 3954 łóżka covidowe z zajętych było 1999. Z kolei na 318 łóżek respiratorowych, zajętych pozostawało – 216.

Od tygodnia w systemie opieki zdrowotnej funkcjonuje szpital tymczasowy w hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Pierwszy pacjent trafił tam we wtorek, do piątku skierowano tam 7 pacjentów wymagających terapii tlenowej.

W związku z otwarciem szpitala tymczasowego w MCK rozpoczął się proces "odmrażania" miejsc przeznaczonych dotąd dla chorych na COVID-19 w zwykłych szpitalach dla pacjentów potrzebujących leczenia innych chorób. Wojewoda śląski poinformował kilka szpitali, które miały przygotować kolejne miejsca dla chorych z koronawirusem, że nie ma potrzeby ich tworzenia.

Przed tygodniem oddano też szpital tymczasowy, utworzony w hali dawnego terminalu cargo na terenie lotniska Katowice w Pyrzowicach (Śląskie) - na razie będzie on pełnił funkcję rezerwową. Tworzenie trzeciego szpitala tymczasowego w Ustroniu wstrzymano na etapie projektowania.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 265 przypadkach zakażenia koronawirusem w woj. śląskim i o 10 zgonach w tym regionie (wśród nich 9 w związku z chorobami współistniejącymi z COVID-19). W sumie w woj. śląskim od początku epidemii do piątku potwierdzono 135 328 przypadków zakażenia koronawirusem. Przez weekend w regionie zmarły 74 osoby.(PAP)


Komentarze