Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
0 °C
AAA

Ponad pół miliona uczniów w Śląskiem zaczyna ferie

Oficjalnie dopiero 13 stycznia, ale w praktyce już w piątek po południu blisko 550 tys. uczniów z woj. śląskiego rozpoczęło ferie zimowe. Pierwsze wyjazdy są zaplanowane już dziś.

Jak informuje Kuratorium Oświaty w Katowicach, do 8 stycznia 2020 r. organizatorzy wypoczynku, mający siedzibę na terenie woj. śląskiego, wprowadzili do bazy wypoczynku 1040 wypoczynków dla 39760 uczestników. To głównie półkolonie i zimowiska, przede wszystkim w kraju. Zgłoszone wyjazdy zagraniczne obejmują ośrodki na terenie Austrii, Włoch, Czech, Słowacji, Hiszpanii i Ukrainy, ale też Stanów Zjednoczonych, Japonii i Indii. Wypoczynek organizowany w formie zimowisk i obozów jest organizowany przede wszystkim na terenach posiadających infrastrukturę narciarską.

Czytaj także: nasza oferta na weekend dla najmłodszych 

Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Katowicach (www.kuratorium.katowice.pl w zakładce wypoczynek) zamieszczono zaktualizowane informacje dla organizatorów wypoczynku i numery telefonów interwencyjnych – w okresie ferii pod numerem 32 20 77 077 będzie działała interwencyjna linia uruchomiona na potrzeby akcji "Bezpieczne ferie", obsługiwana przez pracowników Kuratorium Oświaty oraz dyżurnego Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Z inicjatywy samorządu woj. śląskiego wraca akcja "Kolej na Ferie" - w tym czasie ferii dzieci i młodzież będą mogli podróżować Kolejami Śląskimi za darmo.

Szkoły, instytucje sportowe i placówki kulturalne oraz firmy przygotowały dla dzieci i młodzieży bogatą ofertę, częściowo dostępną na komercyjnych zasadach, ale ciekawe zajęcia są też dostępne bezpłatnie. Od poniedziałku do piątku podczas trwania ferii zimowych w województwie śląskim, w godzinach 10:00-13:00 na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbywać będą się zajęcia sportowe, rekreacyjne, gry i zabawy. Wśród atrakcji przewidziano m.in. rozgrywki w koszykówkę, piłkę nożną, piłkę ręczną, ale też kolorową grę terenową, wielki tor przeszkód i zajęcia plastyczne.

Z kolei w Starochorzowskim Domu Kultury zorganizowano m.in. półkolonie pod hasłem "Odkrywcy kosmosu". Dzięki będą budować olbrzymią rakietę i tworzyć własny kosmos w słoiku. W chorzowskim skansenie dzieci mogą poznać dawne zwyczaje noworoczne i karnawałowe, sekrety stroju śląskiego oraz prace wykonywane niegdyś zimą w wiejskich gospodarstwach, m.in. obróbkę wełny i lnu.

W Bytomskim Centrum Kultury – Beceku – w ramach XX Zimowej Feriady Artystycznej odbędą się warsztaty wokalne, taneczne, seanse filmowe, będzie można wykonać zwierzakowe poduszki i eskimoską biżuterię. Własne precjoza będzie można też wykonać podczas warsztatów w Muzeum w Gliwicach. Podczas ferii zimowych, od 11 do 26 stycznia w gliwickiej palmiarni będzie można podziwiać gatunek ryb z rodzaju Discus, czyli popularne paletki. Na terenie pawilonu tropikalnego, w dużych akwariach prezentować się będą różne odmiany tych wymagających w hodowli rybek.

W Częstochowie odbędą się m.in. turnieje minisiatkówki, tenisa stołowego, unihokeja, wyjścia do Muzeum Częstochowskiego, do Kina OKF Iluzja, Państwowej Straży Pożarnej, czy na lodowisko. Obok miejskich instytucji w organizację zimowego wypoczynku zaangażują się także częstochowskie szkoły, stowarzyszenia, kluby, fundacje i parafie. (PAP)


Komentarze