Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
27 °C
AAA

Ponad 800 tys. zł na modernizację przystanków w Bytomiu

fot. UM Bytom
Mają być dostosowane dla osób niepełnosprawnych, a także zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów komunikacji miejskiej. W ramach modernizacji infrastruktury przystankowej w Bytomiu, przebudowane zostaną dwa ważne przystanki autobusowe, a jeden zbudowany od podstaw.

Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu podpisał już umowę na realizację tej inwestycji wartą ponad 863 tys. zł, a jej wykonawcą będzie wyłoniona w drodze zamówienia publicznego firma ZRD Tyskie Drogi Sp. z o.o.

Warto dodać, że modernizacja kolejnych przystanków autobusowych w mieście jest możliwa dzięki pozyskaniu przez miasto środków z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ramach „Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji w roku 2021” w kwocie 552 837 zł.

To ważne, że jeszcze w tym roku zrealizujemy kolejną ważną inwestycję związaną z infrastrukturą przystankową, na którą nasze miasto pozyskało środki z GZM. Planujemy przebudowę zatoki autobusowej przy ul. Wrocławskiej w rejonie Urzędu Miejskiego, a także przystanku „Pętla Górniki” w rejonie ulicy Gajowej. Z kolei przy ul. Żołnierskiej - Jagodnik w Bytomiu-Górnikach, powstanie nowa zatoka autobusowa. Zaplanowaliśmy tu budowę peronu, chodnika oraz wiaty przystankowej

- mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Przystanek Bytom - Wrocławska w rejonie Urzędu Miejskiego to jeden z najważniejszych przystanków w Bytomiu, z którego podróżują mieszkańcy w stronę dzielnic- Karbia, Miechowic, Bobrka oraz Górnik, ale również do takich miejscowości, jak: Gliwice, Zabrze, Tarnowskie Góry, Pyskowice, Ruda Śląska, Wieszowa czy Repty Śląskie.

W ramach planowanej inwestycji powstanie nawierzchnia zatoki z kostki kamiennej, przebudowany zostanie chodnik na przystanku wraz z zabudową nawierzchni z kostki tzw. integracyjnej oraz pasami prowadzącymi dla osób niewidomych. Ponadto przestawiona zostanie wiata przystankowa oraz powstanie nowe oświetlenie.

Z kolei na przystanku Górniki Pętla przy ul. Gajowej w Bytomiu-Górnikach powstanie chodnik z kostki betonowej wraz z nawierzchnią tzw. „integracyjną”, peron przystankowy wraz z wiatą, oświetlenie uliczne, jak również dokonana zostanie korekta zjazdu z ul. Żołnierskiej.

Przebudowa przystanku Górniki-Pętla to niejedyna inwestycja w tej dzielnicy związana z infrastrukturą przystankową. Kolejną jest budowa zatoki autobusowej przy skrzyżowaniu ul. Żołnierskiej i Jagodnik. Tam zaplanowano budowę zatoki autobusowej, wiaty przystankowej, doświetlenie przejścia dla pieszych, budowę chodnika i peronu przystankowego wraz z nawierzchnią tzw. integracyjną oraz przebudowę odwodnienia.

Przypomnijmy, że wybrany w drodze zamówienia publicznego wykonawca będzie miał czas do końca 2021 roku na realizację całej inwestycji.

Na przełomie 2020 i 2021 zostały przebudowane już przystanki autobusowe przy ul. Chrobrego i Bławatkowej oraz peron tramwajowy przy ul. Świętochłowickiej. Powstał też nowy przystanek autobusowy przy ul. Wrocławskiej w rejonie supermarketu Aldi, który zastąpił zlikwidowany przystanek znajdujący się w pobliżu budynku „Bytom Square”.

 

Źródło: UM Bytom


Komentarze