Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
12 °C
AAA

Ponad 5 mln zł na wsparcie m.in. GOPR ze strony woj. śląskiego

Skocz w Beskidy
Kwotą 5,4 mln zł samorząd woj. śląskiego wsparł organizacje zajmujące się zapewnieniem bezpieczeństwa w górach i nad wodą, a także związki sportowe z regionu. 1 mln zł z tej sumy przeznaczono na dotacje dla ochotniczych ratowników górskich oraz wodnych.

Listy intencyjne ze związkami sportowymi, GOPR-ami, WOPR-ami, aeroklubami, akademickimi związkami sportowymi, związkami sportowymi dla osób niepełnosprawnych oraz związkami interdyscyplinarnymi podpisano w Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach.

Czytaj także: Wzrosło zagrożenie lawinowe w górach

Jak wynika z danych urzędu marszałkowskiego, na zapewnienie bezpieczeństwa przebywającym w górach przeznaczono łącznie 500 tys. zł. Grupa Jurajska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kroczycach otrzyma 158 tys. zł, a Grupa Beskidzka GOPR w Szczyrku - 342 tys. zł. Na zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą trafi podobna łączna kwota - 500 tys. zł. Beskidzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Bielsku-Białej otrzyma 170 tys. zł, do regionalnego WOPR w Częstochowie trafi 230 tys. zł, a śląskie WOPR w Katowicach otrzyma 100 tys. zł.

Przedstawiciele GOPR w 2018 r. dostali z urzędu marszałkowskiego 500 tys. dofinansowania, dotacji z tego źródła nie dostało wówczas WOPR. W ub. roku łączna dotacja samorządu woj. śląskiego dla GOPR i WOPR wyniosła ok. 1 mln zł – po 500 tys. zł. W październiku ub. roku urząd marszałkowski zapowiedział, że w tym roku WOPR i GOPR dostaną łącznie 1,5 mln zł.

GOPR na terenie woj. śląskiego stanowią dwie grupy – Beskidzka i Jurajska, które liczą łącznie ponad 600 ratowników górskich i ratowników-kandydatów. Notują one około 600 działań ratowniczych w ciągu roku. Kadra ratownicza całego WOPR w woj. śląskim liczy ok. 4,6 tys. osób, zrzeszonych w 26 jednostkach terenowych.

Na podstawie czwartkowych porozumień wsparcie z samorządu woj. śląskiego trafi również do związków sportowych z woj. śląskiego.

Jak mówił reprezentujący to środowisko Krzysztof Nowak z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, sport dla woj. śląskiego jest istotny. „W sporcie dzieci i młodzieży (…) od wielu, wielu lat, jesteśmy w pierwszej trójce województw” - zaznaczył Nowak dodając m.in., że katowicka AWF staje się beneficjentem pracy zaangażowanych w to osób.

Sport akademicki w obszarze upowszechniania kultury fizycznej wsparto łączną kwotą 400 tys. zł. Śląska Federacja Sportu w Katowicach otrzyma 1 mln zł na szkolenie kadry wojewódzkiej młodzików w 2020 r. i 350 tys. zł na udział w finałach Mistrzostw Polski i Ogólnopolskich Olimpiad Młodzieżowych zawodników reprezentujących woj. śląskie.

88 tys. zł trafi w sumie do aeroklubów z regionu na szkolenia w zakresie sportów lotniczych, a po 50 tys. zł do Polskiego Związku Motorowego w Katowicach i Automobilklubu Ziemi Tyskiej.(PAP)

Foto: GOPR


Komentarze