Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-4 °C
AAA

Policjanci ze śląskiego Archiwum X wracają do sprawy zabójstwa sprzed 6 lat

Wiadomości
Policjanci ze śląskiego Archiwum X wracają do sprawy zabójstwa 75-letniej kobiety, której ciało znaleziono jesienią 2014 r. w jednym z mieszkań w Chorzowie. Aby zatrzeć ślady, sprawca podpalił mieszkanie.

Jak podaje komenda wojewódzka w Katowicach, w śledztwie sprawie pojawiły się nowe, istotne okoliczności. Policjanci zwracają się z apelem do osób, które mogą pomóc z zatrzymaniu sprawcy.

16 listopada 2014 r. strażacy zostali wezwani do pożaru, który wybuchł w jednym z mieszkań przy ulicy 11 Listopada w Chorzowie. Podczas akcji gaśniczej odnaleźli ciało starszej kobiety, wszystko wskazywało, że zginęła w pożarze.

"Sekcja zwłok przyniosła jednak zaskakującą informację. 75-letnia kobieta zmarła w wyniku uduszenia, a nie zatrucia tlenkiem węgla. W sprawie wszczęto śledztwo, a policjanci z wydziału kryminalnego rozpoczęli poszukiwania sprawcy zbrodni, które jednak nie doprowadziły do jego ustalenia"

powiedziała w piątek PAP rzeczniczka śląskiej policji podinsp. Aleksandra Nowara.

W sprawie został zatrzymany mężczyzna, jednak na późniejszym etapie śledztwa zgromadzone w tej sprawie dowody nie potwierdziły się i podejrzany został oczyszczony z zarzutów - dodała. Policjanci liczą, że teraz są bliscy ustalenia i schwytania rzeczywistego sprawcy.

Śledztwo prowadzą funkcjonariusze z Zespołu do Spraw Przestępstw Niewykrytych Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, czyli z tzw. Archiwum X. To elitarna grupa, którą tworzą niezwykle doświadczeni policjanci. Ich zadaniem jest analiza spraw, które pomimo upływu wielu lat nie zostały wyjaśnione, a które, przy wykorzystaniu najnowszych technik badawczych, mają teraz szansę na rozwiązanie.

"Teraz policjanci ze śląskiego Archiwum X, z uwagi na pojawienie się nowych, istotnych informacji, badają różne wątki zabójstwa w 2014 roku 75-letniej kobiety w Chorzowie"

powiedziała podinsp. Nowara.

Z uwagi na dobro śledztwa policja nie ujawnia, o jakie nowe informacje chodzi.

Funkcjonariusze wyjaśniający okoliczności tej zbrodni zwracają się do osób, które mają informacje mogące pomóc w zatrzymaniu sprawcy, by skontaktowali się z Wydziałem Kryminalnym KWP w Katowicach nr tel. 47 85 127 70, e-mail: kryminalna@ka.policja.gov.pl lub o kontakt z numerem alarmowym 112.

Rok temu policja informowała o ustaleniu przez śląskie Archiwum X sprawcy zabicia 65-latki z Bytomia, do którego doszło w 2000 r. w Bytomiu. Zatrzymany wówczas 47-latek usłyszał zarzut zabójstwa i został aresztowany. "Choć sposób działania sprawcy w jednym i drugim przypadku był podobny, nie łączmy tego z zabójstwem chorzowianki" - powiedziała Nowara.(PAP)


Komentarze