Policjanci z Bytomia jeżdżą niesprawnymi pojazdami? Komenda komentuje

39 695073
Kastelik

Szymon Kastelik

16 kwietnia, 2022

W piątek Interia opublikowała tekst, z którego wynika, że bytomscy policjanci mają problemy z pojazdami do służby. Według relacji anonimowych funkcjonariuszy, nawet dopuszczone do ruchu samochody nie są w pełni sprawne. KMP w Bytomiu zaprzecza. Uważa, że usterki, awarie lub uszkodzenia w radiowozach są na bieżąco naprawiane.

W piątek Interia opublikowała tekst autorstwa Irminy Brachacz. Autorka pisze, że otrzymała odpowiedź na "zapytanie w trybie dostępu do informacji publicznej o liczbie pojazdów służbowych, pozostających na stanie KMP w Bytomiu i ich sprawność techniczną", które przygotował Mirosław Soboń, przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Interia otrzymała wgląd do odpowiedzi.

Według autorki tekstu czytamy - W podpisanym przez komendanta dokumencie czytamy, że Komenda Miejska Policji w Bytomiu ma na stanie 67 pojazdów, w tym dwa motocykle. "Sprawność techniczna pojazdów na 31.01.2022: 45 pojazdów sprawnych technicznie (w tym jeden wypożyczony do OPP KWP Katowice), 18 pojazdów niesprawnych technicznie i 4 pojazdy przygotowane do zdjęcia ze stanu" - informuje Interia.

Okazuje się, że na ten moment w bytomskiej policji niesprawnych jest 1/3 pojazdów. Jak czytamy dalej, Interia opublikowała anonimowe wypowiedzi funkcjonariuszy bytomskiej komendy. Mówią m.in. o tym, że "strach jeździć" samochodami dopuszczonymi do ruchu, często chodzą pieszo, a raz do włamanie czterech policjantów pobiegło, bo zabrakło pojazdu. 

- Taki paradoks policjantów, którzy zabierają dowody rejestracyjne. Sami jeżdżą niesprawnymi autami - mówi jeden z policjantów dla Interii. Według relacji Mirosława Suchonia, komendant KMP w Bytomiu miał w odpowiedzi napisać, że związek zawodowy powinien poprosić.... władze miasta o pieniądze na nowe pojazdy, chociaż to nie jest kompetencja samorządu lokalnego. 

Komenda Miejska Policji w Bytomiu opublikowała w piątek oświadczenie dotyczące materiału Interii. 

W nawiązaniu do artykułu, który ukazał się na jednym z portali informacyjnych, dotyczącego jakości taboru pojazdów służbowych w Komendzie Miejskiej Policji w Bytomiu informujemy, że przedstawione w nim informacje nie przedstawiają rzetelnego obrazu całości. Wyjazdy policjantów na interwencje nie są w żaden sposób zagrożone, podobnie jak związane z tym szeroko pojęte bezpieczeństwo mieszkańców, co mogłaby sugerować osoba udzielająca wywiadu - czytamy w oświadczeniu. Dalej KMP w Bytomiu twierdzi, że nieprawdziwe są oskarżenia dotyczące dopuszczania do służby niesprawnych pojazdów. - Wszystkie radiowozy, które są użytkowane przez policjantów, posiadają aktualne przeglądy techniczne i dopuszczone są do ruchu drogowego. Stwierdzenie, że pojazdy służbowe, które zostały dopuszczone do ruchu i przeszły przegląd techniczny są niesprawne, jest nieprawdziwe nie poparte żadnymi dowodami. Nieprawdą jest również, aby policjanci byli zmuszani do wzywania patroli z innych jednostek. Zgodnie z Zarządzeniem nr 768 Komendanta Głównego Policji z dnia 14 sierpnia 2007 roku, służba patrolowa prowadzona jest przede wszystkim w patrolach pieszych, a radiowóz służy do przemieszczania się w określony rejon zagrożenia. Przytoczone w artykule wypowiedzi  anonimowych policjantów w żaden sposób nie są poparte dowodami i nie mogą być w związku z tym traktowane wiarygodnie - komentuje komenda.

Bytomska policja uważa, że pojazdy, które uległy awarii, są natychmiast naprawiane. Pojazdów nie brakuje, a KMP w Bytomiu może pochwalić się bardzo szybkim czasem reakcji na wezwanie. - W marcu 2022 roku 16,6% z 62 pojazdów taboru samochodowego bytomskiego garnizonu było w naprawie z powodu awarii, a 5 radiowozów uległo dodatkowo uszkodzeniom w wyniku kolizji. W przypadku awarii bądź kolizji do dyspozycji pozostaje jeszcze kilkanaście sprawnych pojazdów służbowych.  Dlatego też zachowany jest niezbędny bufor na naprawy aut, które uległy awariom bądź kolizjom. Policjanci na bieżąco korzystają z pojazdów służbowych, a czas reakcji, czyli dojazdu na interwencję, w bytomskiej jednostce w kwietniu 2022 roku wyniósł średnio 8,36 minuty. Bytomscy policjanci każdego dnia w 2021 roku przeprowadzili średnio 87 interwencji - dodaje KMP w Bytomiu.

Komenda w Bytomiu uważa, że sama współpracuje z samorządem i władzami regionalnymi. Jednocześnie zachęca związki zawodowe do wsparcia tych działań. KMP w Bytomiu nie zgadza się również na zarzuty dotyczące braku podstawowego sprzętu biurowego, co też zostało wykazane w artykule Interii. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.8µg/m3 PM2.5: 0.7µg/m3