Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
5 °C
AAA

Policja na sygnale przerwie audycje w radiu

Wiadomości
Zdaniem niektórych sygnał świetlny i dźwiękowy dla karetek i radiowozów to za mało. Pojawił się pomysł "trzeciego sygnału" pojazdy miały by przerywać audycje, a przez odbiornik radiowy w aucie kierowca usłyszy komunikat "Uwaga! Pojazd na sygnale. Proszę ułatwić przejazd".

Pracę nad taką ustawą rozpoczął Parlamentarny Zespół ds. Trzeciego Sygnału dla Pojazdów Uprzywilejowanych. "Trzeci sygnał" byłby emitowany przez specjalne urządzenie. Ma to jeszcze bardziej ułatwić przejazd pojazdom na sygnale.

Każdy taki wypadek może grozić śmiercią nie tylko osoby w potrzebie, ale również samych ratowników. Mają być na miejscu jako pierwsi, ale często sami potrzebują pomocy. To strażacy, ratownicy medyczni, policjanci. Od ich reakcji zależy zdrowie i życie nas wszystkich. Niestety wielu kierowców zdaje się nie rozumieć jak ważne jest ustąpienie miejsca karetce czy Straży Pożarnej. (…) Dzięki tzw. trzeciemu sygnałowi służby mogą zyskać cenne minuty - czytamy w stenogramach z posiedzenia,

Gdy do kierowcy zbliży się pojazd uprzywilejowany, ten usłyszy w swoim radiu komunikat "Uwaga! Pojazd na sygnale. Proszę ułatwić przejazd". Niezależnie od tego jakiej radiostacji słucha. Komunikat zostanie nadany nawet wtedy, gdy kierowca nie będzie słuchał radia. Odbiorniki radiowe od wielu lat wykorzystują system RDS, choćby do wyświetlania komunikatów tekstowych. Jedną z funkcji RDS jest TP/TA, czyli opcja przerywania działania odtwarzaczy MP3 czy CD na rzecz nadania komunikatów radiowych.

Według pomysłodawców sygnały świetlne i dźwiękowe w niektórych sytuacjach są nieskuteczne. Kierowcy, którzy słuchają głośnej muzyki nie są w stanie usłyszeć nadjeżdżającego pojazdu. Komunikat pozwoli na wcześniejszą reakcje. Urządzenie nadaje z odległości 200 m, komunikat nadawany jest jednocześnie w formie tekstowej i głosowej.

Wszystko to na razie pomysł. Nie wiadomo czy i kiedy trafi do pojazdów. Podobne rozwiązanie sprawdza się w Szwecji.


Komentarze