Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
20 °C
AAA

Podwyżki cen gazu uderzają też w kościół. Katowiccy dominikanie organizują kwestę

Wiadomości
Gaz drożeje - wiedza już o tym wszystkim. Również wierni uczestniczący w życiu kościoła.

Od grudnia prawie cała Polska żyje wzrostem cen gazu. Coraz więcej przedsiębiorców, zwłaszcza z małych firm rodzinnych, informuje swoich klientów o podwyżkach cen towarów i usług. Wszystko z powodu właśnie cen gazu. Opozycja próbuje wykorzystuje ten kryzys, żeby podbić sobie sondaże. Dlatego odwiedza przerażonych przedsiębiorców i obwinia za wszystko rząd Prawa i Sprawiedliwości. Natomiast władza obwinia z tę sytuację Donalda Tuska, który nie sprzeciwił się budowie Nord Stream 2 i zrzuca odpowiedzialność na Unię Europejską.

Dlaczego gaz jest coraz droższy? Według ekspertów na ten problem składa się wiele czynników. Po pierwsze, Rosja, która manipuluje dostawami gazu. Po drugie, pandemia i reorganizacja gospodarki. Po trzecie, chwilowe problemy z OZE i odejście od atomu przez Niemcy. Czwarta i ostatnia rzecz, liberalizacja rynku gazowego w Europie, którą zweryfikował kryzys związany z pandemią. Dlatego w całej Unii Europejskiej ceny gazu wystrzeliły w górę - również w Polsce, gdzie klientów indywidualnych chroni jeszcze Urząd Regulacji Energetyki. 

Problem jest złożony i na pewno nie ma jednego winnego. Kłótnie niczego nie zmienią. Zwykli obywatele muszą zmierzyć się teraz z kryzysem gazowym. 

Wysokie ceny gazu dotykają wszystkich, także kościół. Klasztor Dominikanów w Katowicach w ogłoszeniach duszpasterskich w minioną niedzielę ogłosił, że 23 stycznia odbędzie się dodatkowa zbiórka datków. Powodem jest gaz.

- W związku z podwyżką cen gazu, w przyszłą niedzielę, 23 stycznia, będziemy kwestować na opłaty za ogrzewanie kościoła i budynku duszpastersko-klasztornego. Kwesta będzie po każdej Mszy świętej, na placu przed kościołem - informują dominikanie. Kwesta odbędzie się przed kościołem przy ul. Sokolskiej w Katowicach.


Komentarze