Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
20 °C
AAA

Pocisk artyleryjski odnaleziony... na strychu w Rudzie Śląskiej! Mogło dojść do olbrzymiego wybuchu

Wiadomości
Niecodzienne odkrycie na strychu jednej z kamienic w Rudzie Śląskiej. Pracownicy firmy remontowej odkryli... niewybuch, który pamięta czasy międzywojenne.

Do odkrycia doszło w kamienicy przy ulicy Gliwickiej w Rudzie Śląskiej. Pracownicy firmy wykonującej termomodernizację i wymianę dachu wykonującej termomodernizację i wymianę dachu odkryli na dachu pocisk artyleryjski Szrapnel kaliber 75 mm, Takich pocisków używała m.in. polska armia podczas kampanii wrześniowej. Niewybuch stanowił olbrzymie zagrożenie dla mieszkańców kamienicy. 

- Pocisk artyleryjski był wyposażony w zapalnik podwójnego działania, czasowo-uderzeniowy, co oznaczało, że zaprojektowano go tak, by w przypadku niezadziałania systemu czasowego, eksplodował po uderzeniu w przeszkodę. Przedmiot wypełniony był ołowianymi bądź stalowymi kulkami, służącymi do rażenia piechoty – w zamyśle eksplodować miał nad głowami żołnierzy. Po oględzinach okazało się, że ten konkretny pocisk wystrzelono najpóźniej na początku II wojny, jednak z nieznanych przyczyn nie eksplodował on - informuje rudzka komenda policji.

Zdecydowano o ewakuacji mieszkańców na czas usunięcia pocisku. 

- W sumie z zagrożonego terenu ewakuowano 52 osoby, dla których strażacy ustawili specjalny ogrzewany namiot. Po zabezpieczeniu terenu, do akcji przystąpili wezwani na miejsce pirotechnicy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, dysponujący specjalnym sprzętem do przewozu i neutralizacji takich znalezisk. Szrapner został przewieziony na poligon wojskowy, gdzie został zdetonowany. Teraz policjanci ustalą, czy ten pocisk leżał tam od czasów wojny, czy może ktoś przyniósł go w to miejsce, powodując ogromne zagrożenie - relacjonuje policja.


Komentarze