Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
9 °C
AAA

Pociągi kursują po nowym wiadukcie w Mikołowie

foto arch. PKP PLK
Pociągi na linii Katowice – Rybnik kursują już po nowym wiadukcie w Mikołowie. Zadanie realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ma wartość 12 mln zł. Finansowanie zapewniają środki budżetowe.

W Mikołowie pociągi przejeżdżają już po nowym wiadukcie kolejowym przy ul. Konstantego Prusa. Obiekt o konstrukcji w formie łuku ma prawie 18 m długości i 28 m szerokości. Jest prawie trzy razy szerszy od poprzedniego, co znacznie usprawni komunikację drogową w mieście. Po wiadukcie bezpiecznie mogą kursować cięższe pociągi. 

Prace przy przebudowie wiaduktu rozpoczęły się z końcem kwietnia i były prowadzone etapami. Początkowo stary obiekt został rozebrany. Pociągi kursowały po tymczasowej konstrukcji, co pozwoliło na utrzymanie ruchu kolejowego przez stację Mikołów. W tym czasie wybudowano przyczółki i zamontowano nowe konstrukcje w formie łuku. Kolejnym etapem było nasuwanie obiektu przy zastosowaniu nowoczesnej technologii prac. W ciągu 6 godzin, metr po metrze, nasunięto konstrukcję dowiezioną w całości na plac budowy. Dzięki temu skrócił się czas realizacji zadania do łącznie 4 miesięcy. Przy tradycyjnych metodach te prace mogłyby potrwać nawet rok.

Na obiekcie ułożono trzy tory. Zamontowano sieć trakcyjną. Prace objęły wykonanie odwodnienia obiektu. Tymczasowa konstrukcja została zdemontowana.

Efektem prac są sprawniejsze i bezpieczne przejazdy pociągów. Pod wiaduktem zostanie zbudowana droga z czterema pasami jezdni, chodnikiem i ścieżką rowerową. Likwidacja „wąskiego gardła” usprawni komunikację w mieście.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują zadanie pn. „Przebudowa wiaduktu kolejowego w km 8,862 linii kolejowej nr 140 Katowice Ligota – Nędza” w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej”. Wartość prac to 12 mln zł ze środków budżetowych. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano w IV kwartale 2022 roku.